blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>sakralne>> Żarnów





















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: w całości



wieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.1722 E

Szerokość: 51.2485 N


Możliwość zwiedzania:

Tak, wstęp wolny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie opoczyńskim


Jest to jeden z najcenniejszych kościołów w regionie łódzkim. Z racji tematyki serwisu, przedmiotem zainteresowania jest jego część, która stanowiła pierwotny, romański kościół wzniesiony w II połowie XII wieku. Dziś jest to zachodnie przęsło nawy z emporą, fragmentami ścian od północy i południa, które przylegają do późnogotyckiego prezbiterium z 1503 roku, oraz najbardziej charakterystyczna część budowli – okrągła wieża od zachodu.

Podobnie jak inne kościoły z tego okresu, żarnowska budowla posiadała cechy obronne, jak: masywne mury, wysoko umieszczone okna, oraz wieżę z której prowadzić można było obserwacje. Kościół był prawdopodobnie włączony do systemu obronnego grodu.

Boczne nawy budowli posiadają romańskie pilastry. Dwa z nich mają głowice ornamentowe z motywami zwierząt i liści akantu. W północnej ścianie znajduje się romańskie okno. W środku uwagę zwracają: kolorowe gwiaździste sklepienia, oraz spiralne kamienne schody. Wyposażeniem kościoła jest dzwon odlany w XVI wieku. Obecny kształt świątyni pochodzi z przebudowy w roku 1903. Obok stoi dzwonnica z tego okresu.

Żarnów położony jest przy trasie nr 74 z Piotrkowa Trybunalskiego do Kielc. Kościół stoi w centralnej części miejscowości i jest doskonale widoczny. (2009-2011)





Żarnowska świątynia posiadała przed przebudową swojego “brata bliźniaka”.

Był nim kościół w Inowłodzu.






Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem