blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>zamki>> Zameczek

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: nie istniejewieś, gmina Opoczno


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Nie ma co zwiedzać


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie opoczyńskim


Zameczek, miejscowość o bardzo obiecującej nazwie, nie kryje już (na przekór wielu przewodnikom i opisom) pozostałości zamku. Relikty zamku spoczywają na dnie niedawno utworzonego stawu rybnego.

Istnienie zamku potwierdzają źródła z roku 1453. Warownia nosiła nazwę Damujowice. Zbudowana została na niewielkim wzniesieniu nad rzeką Drzewiczką. Zamek otoczony był fosą i nasypem. Przyjmuje się, że była to strażnica na zachodniej granicy kasztelani skrzyńskiej. Budulcem był granit i piaskowiec. O niemałym rozmiarze zamku świadczy fakt, że posiadał on cztery baszty. Upadek warowni nastąpił, jak to często w Polsce bywało, podczas najazdu Szwedów. Zginęła wtedy cała załoga.

Jeszcze w 1939 r. istniała dwukondygnacyjna baszta i 2 armatki a podobno jeszcze w latach 60-tych widoczne były jego podziemia.

Jednak gdyby ktoś chciał poszukać resztek zamku (niech się wyposaży w sprzęt do nurkowania…:-) ), niech w Opocznie odnajdzie ulicę Staromiejską i się nią kieruje. Miejscowość jest położona około 5 km od miasta. (2004-2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem