blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>weekendowe wypady>> Toruń

















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.

















Toruń – szlakiem piernika i kopernika

Rozpoczynamy dzisiaj serię wycieczek „zagranicznych”. Odnosząc się do tematyki strony, są to wyprawy… poza województwo. Nie będzie tu suchych i nudnych danych historycznych czy terminów architektonicznych, a jedynie podane w przystępnej i lekkiej formie informacje o tym, gdzie można udać się na weekendowy wyjazd. Zaczynamy od Torunia – jednego z najpiękniejszych miast w Polsce.

Toruń (niem. Thorn, łac. Thorunia, Torunium, a przez kujawiaków zwany „krzyżakowem”) to jedna z największych atrakcji turystycznych w kraju. Co roku odwiedzany jest przez tysiące gości z Polski i z zagranicy. W 1997 roku zespół staromiejski wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a toruński rynek i ratusz zostały przez czytelników National Geographic Polska zakwalifikowane do 30 najpiękniejszych miejsc na świecie.

Trudno wymienić wszystkie zabytki i atrakcje Torunia. Najcenniejsze obiekty i najpiękniejsze miejsca znajdują się na obszarze Starego i Nowego Miasta. Dominuje tu gotyk i neogotyk. Kompleks położony jest nad królową polskich rzek, i to właśnie z drugiego brzegu roztacza się wspaniała panorama na Toruń. Wzdłuż Wisły zachowała się część fortyfikacji miejskich. Oglądać można bramy: Mostową, Klasztorną i Żeglarską, oraz kilka baszt, w tym najsłynniejszą w Polsce – Krzywą Wieżę.

Głównym placem miasta jest obszerny Rynek Staromiejski. Stoi na nim słynny gotycki ratusz, którego budowę rozpoczęto w XIII wieku. Jest to jedna z najwspanialszych świeckich budowli mieszczańskich w Europie. Wśród domów na rynku wyróżnia się Kamienica pod Gwiazdą. W pierwotnej gotyckiej formie wzniesiona została pod koniec XIII wieku. Jest więc „rówieśniczką” ratusza. W końcu XVII wieku kamienica zyskała barokową fasadę, którą oglądać możemy do dziś. Również z XIII wieku pochodzi Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znajdujący się w północno-zachodniej części rynku. Jego obecna forma nadana została w XIV stuleciu. Jest to jedna z trzech zachowanych gotyckich świątyń w kompleksie staromiejskim. Po północnej stronie rynku znajduje się również Hotel pod Trzema Koronami. Jest to jeden z najstarszych działających hoteli w Toruniu. Gościli tu m.in. król polski August II Mocny oraz car Piotr Wielki.

W otoczeniu rynku sporo jest też cennych budowli, nawiązujących do gotyku, czyli neogotyckich gmachów, wzniesionych pod koniec XIX lub na początku XX stulecia. Na uwagę zasługuje także imponujący budynek Poczty Głównej, wzniesiony w latach 1881-1884. W duchu historyzmu wzniesiony został też Dwór Artusa. Budowla w stylu neorenesansu niderlandzkiego powstała w latach 1889-1891 w miejscu starego dworu. W roku 1466 podpisano tutaj II pokój toruński.

Na rynku nie mogło zabraknąć miejsca dla najsłynniejszego torunianina – Mikołaja Kopernika. Odlany z brązu pomnik powstał w roku 1853.

Jak wcześniej wspomniałem, w zespole staromiejskim zachowały się trzy gotyckie świątynie. Najważniejszą z nich jest Bazylika katedralna Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z II połowy XIII wieku. W toruńskiej farze wybierano władze miasta i chowano najznamienitsze osoby życia publicznego. Spoczywa tu serce króla Jana Olbrachta. Tutaj zjeżdżali polscy królowie. Na wieży znajduje się drugi co do wielkości średniowieczny dzwon w kraju – Tuba Dei z 1500 roku.

Na terenie Starego Miasta zachowały się ruiny zamku krzyżackiego. Powstał on w XIII wieku i jest przykładem wczesnej formy warowni krzyżackich. Zamek pozostaje w ruinie od 1454, kiedy to zniszczony został przez mieszczan. Wydarzenia te zapoczątkowały wojnę trzynastoletnią. Do dziś najlepiej zachowało się gdanisko.

Na wschód od Rynku Starego Miasta znajduje się Rynek Nowego Miasta. Prowadzi do niego ulica Szeroka, a następnie Królowej Jadwigi. Jest to najmłodsza część zespołu staromiejskiego. Nowe Miasto rozplanowane zostało w 1264 roku. Znajduje się tutaj trzeci z gotyckich kościołów – urzekający swym bogactwem architektonicznym kościół farny Nowego Miasta pw. św. Jakuba, wzniesiony na początku XIV wieku. Na środku rynku stoi dawny zbór ewangelicki z XIX stulecia. Neoromańska budowla powstała w miejscu rozebranego w 1818 roku gotyckiego ratusza nowomiejskiego. W rynku oglądać można też gotyckie, renesansowe, barokowe i klasycystyczne kamienice.

Do innych ciekawych obiektów w Toruniu należą m.in. zespół pruskiej Twierdzy Toruń, ruiny Zamku Dybowskiego oraz unikalny most gotycki, znajdujący się pod ul. Most Pauliński.

Do Torunia dojechać jest łatwo. Miasto posiada wiele połączeń kolejowych i autobusowych z całym krajem. Przebiega tu autostrada A1. Bogata baza noclegowa i gastronomiczna, mnogość hoteli i innych obiektów jest pomocna przy planowaniu wycieczki do tego pięknego miasta. Nie zapomnijcie też zakupić i skosztować słynnych pierników! (2013)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem