blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory obronne>> Wrzącawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zachowany kopiec po założeniach obronnych, oraz dwór Grodzickich w całościwieś, gmina Błaszki


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Historia „dworska” we Wrzącej jest niezwykle bogata. Wieś pojawia się w źródłach w roku 1413 stanowiąc ośrodek rodu Zajączków. Z roku 1488 pochodzi wzmianka o fortalicji na kopcu wzniesionej przez Mikołaja Zajączka. Przez następne wieki budowano w tym miejscu kolejne dwory znane z inwentarzy z lat 1711-1792. W drugiej połowie XVIII wieku Grodziccy (do których należała wtedy miejscowość) zaczęli obok budowę nowego, klasycystycznego dworu. Stary kopiec został opuszczony.

Na początku XIX do dworu dobudowany został czterokolumnowy, toksański portyk. Na terenie zespołu znajdowała się też oficyna, którą przeniesiono do parku w Sieradzu, oraz spichlerz dworski rozebrany w latach 80-tych XX wieku. Wnętrze dworu zdobią polichromie, oraz malowidła.

Obecnie dwór stoi pusty i niszczeje. Zapuszczony jest również park. Zaraz przy wejściu na teren zespołu, po lewej stronie znajduje się wyniosły kopiec otoczony (jeszcze mokrą) fosą. To właśnie pozostałość po dawnych założeniach obronnych Zajączków.

Wrząca położona jest kilka kilometrów na południe od Błaszek. Kierować się trzeba na Złoczew, a w Gruszczycach jechać cały czas prosto (w lewo jest na Złoczew). Park dworski znajduje się po lewej stronie drogi. (2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem