blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>zamki>> Wojsławice





















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: relikty



wieś, gmina Zduńska Wola


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.9187 E

Szerokość: 51.6560 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie zduńskowolskim


Tajemnicze szczątki ceglanych murów, ledwie widoczne pośród bujnej roślinności na wysepce stawu w Wojsławicach, nic już nie mogą powiedzieć o swojej historii, a zbyt dużo o niej nie wiemy. Wiadomo jedynie, że zameczek powstał w połowie XVI wieku z inicjatywy przedstawicieli rodu Wężyków. Więcej nic nie udało mi się dowiedzieć.


Plan zameczku:

1-dziedziniec,

2-dom mieszkalny,

3-baszta,


W skład warowni wchodziły mury obwodowe o grubości około 1,7 m o planie zbliżonym do kwadratu (20x23x22x23). Część południową założenia wypełniał dwu-, lub trzykondygnacyjny dom mieszkalny o wymiarach 23×9 metrów i łącznej powierzchni około 200 metrów kwadratowych. Część północną zajmował dziedziniec (10×20), a w murze wschodnim usytuowano bramę i furtę dla pieszych. Przy północno-wschodnim narożniku stała baszta na planie półkola o średnicy 6 metrów, przylegała ona bezpośrednio do północnej ściany przelotu bramnego. Mury obwodowe zwieńczone były zapewne gankiem i blankami. Całkowita powierzchnia budowli nie przekraczała 500 metrów kwadratowych. Zachowały się pozostałości murów dwóch izb części południowej i resztki baszty.

Kiedy byłem w Wojsławicach po raz pierwszy w roku 2004 widoczna była tylko porośnięta drzewami wysepka na którą nie można było się dostać bez pomocy łodzi. Rok 2005 przyniósł pierwsze oznaki inwestycji. Krzaki zostały wykarczowane a na terenie ruin stała przyczepa kempingowa. W roku 2006 teren został zagospodarowany i utworzono tu płatne łowisko dla wędkarzy. Na szczęście wejście na wyspę (na którą prowadzi mostek) nie jest płatne, jeśli się nie wędkuje. Teren jest całkiem przyjemnie urządzony. Można spokojnie usiąść, napić się czegoś lub zjeść, ponieważ działa tu też mały punkt gastronomiczny.

Wieś położona jest 6 km od Zduńskiej Woli, jadąc obwodnicą (ul. Łódzką) na skrzyżowaniu (przy Biedronce) należy skręcić w prawo. Ruiny znajdują się na wyspie pośrodku stawu na terenie Zespołu Szkół Rolniczych. Wojsławice to takie 3 w 1 dla miłośników zabytków. Obok ruin znajduje się też pałac i dwór. (2004-2011)


Łowisko wędkarskie “Złota Rybka”

Wojsławice, 98-220 Zduńska Wola

tel. 0 600 11 77 73



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem