blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>pałace>> Widzew



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: w całości



część wsi Ksawerów, siedziby urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.3849 E

Szerokość: 51.6858 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie pabianickim


Pabianice i powiat pabianicki


Więcej o Ksawerowie >>>


Widzew to dawna wieś „państwa pabiańskiego” (zobacz opis ziemi pabianickiej) ze stolicą w Pabianicach. Były to włości należące przez setki lat do kapituły krakowskiej. Ksawerów powstał w 1825 jako osada fabryczna i do 1866 roku należał do gminy Pabianice. Następnie wschodził w skład gminy Widzew. W 1945 roku jej siedziba przeniesiona została do Ksawerowa. W 1973 roku utworzona została gmina Ksawerów, która funkcjonowała tylko trzy lata, ponieważ w 1976 r. włączona została do gminy Pabianice. Ksawerów ponownie odzyskał autonomię w roku 1997. Obecnie Widzew jest częścią wsi Ksawerów. W 1841 roku dobra nabył Mateusz Lubowicki i zbudował tu dworek. W roku 1873 majątek przejął pabianicki fabrykant Rudolf Kindler. W 1897 roku Oskar Kindler (syn Rudolfa) wzniósł na miejscu dworu istniejący do dziś okazały pałac. Rezydencja, której projektantem był J. Markiewicz wzniesiona została w stylu neorenesansu-francuskiego chateau. Była to inwestycja opiewająca na gigantyczną wówczas sumę 120 tysięcy rubli.

Po śmierci Oskara majątek przeszedł w ręce jego córek: Heleny i Zofii. Helena Herse była żoną właściciela domu mody w Warszawie. Podjęła się samodzielnego administrowania majątkiem. Natomiast Zofia Loth to matka Stanisława, reżysera filmowego mieszkającego w USA. W Widzewie zajmowała się ogrodem i szkółką drzew. Podług decyzji Heleny Herse ziemia miała zostać rozparcelowana, jednak przeszkodził temu wybuch wojny, podczas której stacjonował tutaj Lwowski Dywizjon Myśliwski wchodzący w skład Armii Łódź. Do czasu swojej śmierci w roku 1935 w pałacu mieszkała żona Oskara Kindlera, Stefania z Wernerów (właścicieli dóbr w Puczniewie).


W lutym 1945 roku majątek przejęło Wojsko Polskie, a następnie Państwowy Fundusz Ziemi. Teren został przekazany nowo powstałej w Łodzi Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego. Rok później przeniesiono również tutaj Liceum Ogrodnicze z Ostrowa koło Łasku. W pałacu mieściła się szkoła i internat. W PRL na terenie dawnego folwarku widzewskiego działało Państwowe Gospodarstwo Ogrodnicze Widzew, oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Ksawerów. Po nastaniu „nowej rzeczywistości” budynek przejął w roku 1991 Łódzki Bank Rozwoju. Po roku 2000 rezydencja przeszła w ręce firmy z kapitałem holenderskim. Na przełomie 2011 i 2012 roku pałac nabył prywatny właściciel, który rozpoczął prace rewitalizacyjne zaniedbanego zabytku. Odnowiona została elewacja i uprzątnięty park. Największe zmiany nastąpiły jednak wewnątrz. W zrewitalizowanych salach odtworzono również bogate zdobienia. Rezydencja przeznaczona jest na organizacje konferencji oraz imprez okolicznościowych. Widzew znajduje się w zachodniej części Ksawerowa przy drodze łączącej trasę ŁódźPabianicach z ulicą Rypułtowicką w Pabianicach. Można skręcić w Ksawerowie na skrzyżowaniu na zachód, lub analogicznie “na światłach” na Rypułtowickiej na wschód. Pałac położony jest przy drodze. (2008-2015)


Strona www pałacu:

www.palacksawerow.pl



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem