blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>grodziska>> Widoradz



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: pozostałości grodziska



wieś, gmina Wieluń


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie wieluńskim


Obiekt określany jest jako grodzisko pierścieniowate z czterema wałami. Identyfikowany jest z ośrodkiem kasztelańskim w Rudzie i datowany na okres wczesnego średniowiecza.

Pole Widoradz wymienione zostało w 1485 roku, ale brak jest wzmianek o warowni. Z badań na tym terenie, które zostały przeprowadzone dość dokładnie wiadomo, iż był to całkowicie drewniany obiekt o wielkich walorach obronnych. Funkcjonował on jednak nie we wczesnym średniowieczu, ale od połowy wieku XIII do II połowy wieku XIV, używany był prawdopodobnie przez urzędników książąt dzielnicowych, aż do czasów Władysława Opolczyka.

Podczas badań archeologicznych odkryto tu m.in. groty bełtów, noże, klucze, podkowy, ostrogi i znaczną liczbę fragmentów ceramiki. Do najciekawszych obiektów, jakie tu wydobyto zaliczono zabytki kolce – kotwice i sztylet – mizerykordię, pochodzące z Czech. Znaleziska te wskazują, że w grodzie działała załoga wojskowa. W 1561 r. wspomniano o rowie odprowadzającym wodę z grodziska do stawu.

Z racji położenia grodziska w niewielkiej kotlinie, wówczas w miejscu odludnym, powstało wiele legend. Jedna z nich wspomina o zapadniętym zamku diabła Diabła Widoradzkiego Rokity, (którego charakter miał być podobny do łęczyckiego Boruty) oraz o najeździe Tatarów na Wieluń w 1241 r., których miały pochłonąć tutejsze bagna. (2006/2007)

Widoradz położony jest tuż przy granicy Wielunia, na wschód od niego. Dojazd ulicą Polskiej Organizacji Wojskowej. (2006-2010)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Zbigniew Bereszyński, Paweł Usielski




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem