blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>sakralne>> Wągłczewwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zachowany zespół klasztorny z elementami obronnymiwieś, gmina Wróblew


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.5382 E

Szerokość: 51.5977 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Klasztor w Wągłczewie należy do ciekawszych tego typy zabytków w regionie. Wzniesiony został w latach 1622-1626 z fundacji Macieja i Stanisława Łubieńskich. Muratorem był Jerzy Hoffman. Maciej Łubieński h. Pomian był arcybiskupem gnieźnieńskim, interrexem po śmierci króla Władysława IV Wazy. Koronował Jana Kazimierza. Był też generałem kanoników regularnych (miechowitów) i właśnie im przekazany został klasztor.

Zespół składa się z kościoła pw. św. Klemensa, dawnego budynku klasztornego (służącego od kasaty w roku 1865 jako plebania) i okalającego je muru. Wszystko stanowi zgrabną całość. Nad późnorenesansowym, jednonawowym kościołem góruje czterokondygnacyjna wieża zwieńczona barokowym hełmem. W styku tejże wieży i zachodniej ściany nawy znajduje się półokrągła wieżyczka ze strzelnicami. Być może niegdyś mur okalający zespół klasztorny prezentował większą wartość obronną. Znajdować się w nim mogły otwory strzelnicze.

Na uwagę zasługuje wnętrze świątyni. Posiada sklepienia kolebkowe z lunetami o dekoracji stiukowej typu kalisko-lubelskiego. Wyposażenie jest barokowe. Cennym elementem jest rzeźba z II połowy XVII wieku, przedstawiająca grupę Ukrzyżowania, znajdująca się w ołtarzu. Nad wejściem do świątyni tablica fundacyjna z herbem Pomian.

Dwukondygnacyjny budynek klasztorny wieńczą późnorenesansowe, trójkondygnacjowe szczyty, rozłocznkowane wnękami i pilastrami z wolutami i sterczynami. W części pomieszczeń oglądać można sklepienia krzyżowe i kolebkowo-krzyżowe, a na parterze w dwóch salach strop belkowany, bogato profilowany sosrębem.

Wągłczew położony jest na południe od drogi nr 12 z Sieradza do Kalisza. Skręcić trzeba w miejscowości Słomków Suchy. (2011)

Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem