Stan: w całości, zadbany
miasto, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej
Współrzędne obiektu:
Długość: 18.7891 E
Szerokość: 51.9709 N
Możliwość zwiedzania:
Można oglądać z zewnątrz
Dojazd:
Zobacz na mapie
Gdzie spać?
Noclegi w powiecie poddębickim
Pierwsze wzmianki o zamku w Uniejowie pochodzą z roku 1339. Dotyczą one jeszcze drewnianego obiektu o nieznanym czasie powstania, (jak i jego fundatora), który w roku 1331 spalili Krzyżacy. Około roku 1350 arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki zleca wzniesienie ceglanej warowni. W roku 1381 zamek został zdobyty i splądrowany przez Bernarda z Grabowa, który domagał się spadku po swym bracie, staroście uniejowskim-Pełce.
Zamek na obrazie A. Sulczyńskiego z 1914 roku.
W połowie XV wieku zamek rozbudowano i dodatkowo ufortyfikowano. Jednak w roku 1492 został zdobyty przez Wawrzyńca Kośmidra Gruszczyńskiego, który toczył z arcybiskupem Zbigniewem Oleśnickim prywatną wojnę o Koźmin. W tym czasie warownia pełniła funkcje rezydencjonalne, kościelnego archiwum i biblioteki. Odbywały się w niej zjazdy duchowieństwa, a podczas wojny trzynastoletniej trzymano tu relikwie (m.in. głowę Św. Wojciecha), oraz kosztowności. Na zamku mieściło się też więzienie, gdzie trzymano innowierców i nieposłusznych księży. W roku 1485 uwięziono gdańszczanina Hansa Brandta, rzeźbiarza, któremu arcybiskup zlecił wykonanie nagrobka Św. Wojciecha. Ten jednak wziął pieniądze nie wywiązując się z umowy i postanowił się ulotnić. Został jednak złapany i prace skończył w więzieniu.
Rekonstrukcja zamku z XV wieku.
W 1525 roku zamek strawił pożar. W ciągu następnych dziesięciu lat warownię odbudował i przekształcił w renesansową rezydencję Stanisław z Gomolina. Następnie w pierwszej połowie XVII wieku zamek należał do arcybiskupów Jana Wężyka (1627-1639) i Maciaja Łubieńskiego (1641-1652), którzy przekształcili go w renesansowo-barokowe założenie. Tym samym obiekt stracił ostatecznie cechy warowne. Po potopie szwedzkim i powstaniu Lubomirskiego niewielkie remonty przeprowadził jeszcze arcybiskup Krzysztof Antoni Szembeka. Pod koniec XVII wieku zamek stracił znaczenie jako jedna z najważniejszych siedzib prymasów, ponieważ przenieśli się oni do
Łowicza i
Skierniewic. Po sekularyzacji – upaństwowieniu dóbr kościelnych przez Prusaków w 1796 roku, znaczna część zamku została opuszczona i dopiero w roku 1836 rząd carski przekazał go, wraz z tytułem hrabiowskim generałowi Aleksandrowi Tollowi w nagrodę za zasługi w tłumieniu powstania listopadowego. Tollowie przeprowadzili kolejny remont, ukształtowali założenie parkowe i pozostawali w Uniejowie do końca I wojny światowej. W dwudziestoleciu międzywojennym istniała tu szkoła i pensjonat, a podczas II wojny światowej zamek pełnił rolę magazynu nawozów i zboża. Zabytek został odbudowany w latach 1956-1967. Początkowo umieszczono w nim muzeum, a potem hotel i restaurację.
Zamek w XIX wieku wg. A. Raczyńskiego.
Rodzina Tollów.
Początek XX wieku.
Zamek w roku 1941.
Zamek został zbudowany na nasypie ziemnym na zachodnim brzegu Warty, kilkadziesiąt metrów od dzisiejszego koryta rzeki. Pierwotna budowla miała kształt czworoboku o wymiarach murów 23×29 metrów, z przelotem bramnym od południa przylegającym do do zachodniej kurtyny, trzykondygnacyjnym domem mieszkalnym, gdzie od strony dziedzińca znajdowała się kaplica, oraz z wieży głównej o wysokości 25 metrów i średnicy 9 metrów. Całkowita powierzchnia zamku wynosiła około 700 metrów kwadratowych. Pierwotny zarys budowli zawierał się w środkowej części obecnego założenia. W połowie XV wieku do zachodniego domu dobudowano w narożnikach dwie czworoboczne, trzykondygnacyjne wieże mieszkalne. Na miejscu wjazdu postawiono czworoboczną wieżę bramną, a cały zamek otoczono zewnętrznym murem obwodowym, który stworzył międzymurze. Wtedy warownia składała się z dwóch wież mieszkalnych, jednej bramnej, wieży ostatniej nadziei (stołp), oraz domu mieszkalnego z kaplicą. Całkowity metraż wynosił już 1350 metrów kwadratowych.
Plan zamku. Kolor czarny – zarys pierwotny.
1-wieże mieszkalne,
2-budynek w miejscu międzymurza,
3-wieża bramna,
4-budynek w kształcie litery L,
5-cylindryczna wieża,
6-międzymurze,
7-taras ze schodami,
8-dom mieszkalny,
9-kaplica,
10-dziedziniec.
Podczas przebudowy w latach 1525-1534 przeprowadzonej przez Stanisława z Gomolina, wzniesiono budynek w kształcie litery L, łączący wieżę bramną z główną. Sto lat później zabudowano przestrzeń międzymurza od wieży bramnej do wieży północno-zachodniej i ujednolicono wczesnobarokową bryłę powstałego w ten sposób skrzydła południowego. Zamek składał się wtedy z trzech skrzydeł mieszkalnych, wieży głównej i mieszkalnej. Później bryła nie zmieniała się znacząco, aż do przebudowy, którą przeprowadzili Tollowie. Rozebrali oni zachodni mur łączący obie wieże i zbudowali na jego miejscu szeroki taras ze schodami. Dziś mimo, że zamek przeszedł wiele przekształceń to nadal można znaleźć w nim pierwotne elementy gotyckie.
Obecnie zamek należy do przedsiębiorstwa
Termy Uniejów. Działa też w nim restauracja i hotel. Po więcej informacji zapraszam na witrynę internetową miasta Uniejów. Można zwiedziać jednak cenny park i oglądać warownię z zewnątrz. Możliwe jest też wejście na wieżę zamkową. Bilet zakupić trzeba w recepcji hotelu. Tuż przy zamku działa zespół basenów termalnych, ośrodek piłkarski, oraz replika XV-wiecznego grodu rycerskiego. Warto też udać się do miasta, na drugi brzeg Warty. Prowadzi tam most dla pieszych. Po drodze oglądać można repliki starych armat. W bliskiej odległości od rzeki znajduje się gotycka kolegiata z połowy XIV wieku z neobarokową, wolnostojącą wieżą z 1901 roku. Dalej, przy tej samej ulicy (Kościelnickiej), położony jest dworek – dziś mieści się w nim Gminny Ośrodek Kultury. Uniejów to miejscowość wybitnie turystyczna. Miasteczko jest zadbane i posiada bogatą bazę noclegową.
Widok od strony bramy prowadzącej do zespołu zamkowo-parkowego.
Wyślij na telefon
Spojrzenie od frontu.
Wyślij na telefon
Portal bramny. Nad oknami widoczne gotyckie łuki.
Wyślij na telefon
Kolejne spojrzenie na front.
Wyślij na telefon
Spojrzenie na dziedziniec z wnętrza wieży bramnej.
Wieża ostatniej nadziei.
Nie pytajcie co tu jest napisane 🙂
Międzymurze, oraz mieszkalna wieża północno-zachodnia.
Miejsce do ćwiczeń dla dzielnych rycerzy.
Wyślij na telefon
Wyślij na telefon
Mury od strony dziedzińca.
Wyślij na telefon
Wyślij na telefon
Strona zachodnia z tarasem.
Mury od północy i zachodu. Na pierwszym planie wieża północno-zachodnia wieża mieszkalna.
Park zamkowy i…
Wyślij na telefon
…uniejowska Biała Dama.
Powódź-czerwiec 2010. Ratowanie zamku przed wielką wodą wielkiej Warty.
Wyślij na telefon
Schody na wieżę.
Wyślij na telefon
Wewnątrz niej, na murze można odnaleźć wyryte napisy sprzed wieków.
Wyślij na telefon
Nocna iluminacja zamku.
Wyślij na telefon
Widok z wieży na rynek i uniejowską kolegiatę.
Wyślij na telefon
Widok w stronę południową. Most na Warcie, widoczny na pierwszym planie kompleks basenów termalnych, dalej kasztel rycerski, a za drogą dostrzec można Osadę Młynarską (wiatraki).
Wyślij na telefon
W parku przyzamkowym znajduje się ptasie minizoo. Tutaj uniejowska Biała Dama w wersji drobiowej.
Wyślij na telefon
Złota Polska Jesień.
Wyślij na telefon
Replika grodu rycerskiego.
Wyślij na telefon
Wyślij na telefon
Termy Uniejów, położone tuż przy zespole zamkowo-parkowym.
Kilkaset metrów od zamku znajduje się Zagroda Młynarska. Przy tym małym skansenie można przenocować w wiatraku, oraz zjeść w karczmie urządzonej w starej chałupie z zachowanymi oryginalnymi wnętrzami. Klimatycznie.
Wyślij na telefon
Panoramy:
Położenie i dojazd:
Uniejów leży przy trasie
Łódź-Konin, ok. 15 km od
Poddębic. Zamek znajduje się na zachodnim brzegu Warty, podczas gdy miasto położone jest po drugiej stronie rzeki. Centrum miasta, czyli rynek dzieli od zabytku kilkaset metrów. Aby dojechać do niego należy, jadąc drogą na Konin, zaraz za mostem skręcić w prawo do parku, gdzie znajduje się zamek. (2004-2013)
Uniejowska kolegiata z XIV wieku.
Wyślij na telefon
Wieża zegarowa z herbem Uniejowa.
Wyślij na telefon
TERMY UNIEJÓW
Strona www: www.termyuniejow.pl
(Poszczególne adresy i telefony dostępne są na stronie Term Uniejów.)
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak