blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Stróżawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: pałac w całości, zadbany, ale zredukowany; dwór obronny niezachowanywieś, gmina Rząśnia


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.1307 E

Szerokość: 51.2169 N


Możliwość zwiedzania:

W budynku mieści się szkoła podstawowa


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie pajęczańskim


Informacja z komisyi K. Strończyńskiego z XIX wieku mówi o dworze obronnym, który pochodzić miał z XVII wieku. Obiekt w XIX stuleciu przekształcony został w lamus.

Relikty siedziby obronnej mogą kryć się w obecnym pałacu, jednak wg mieszkańców Stróży, po II wojnie światowej rozebrano na kopcu bliżej niezidentyfikowane ruiny.

Istniejący do dziś pałac powstał w XIX wieku. Budynek na planie kwadratu prezentuje styl neorenesansowy. Front zdobi ryzalit z portykiem wgłębnym na parterze trójarkadowym. Wsparty jest na dwóch jońskich kolumnach. Budowla była przebudowana i dziś prezentuje bardzo zredukowaną formę. Zatraciła w dużej mierze cechy stylowe. W pałacyku mieści się szkoła podstawowa. Zachowały się też pozostałości parku.

Stróża położona jest przy trasie nr 483 z Łasku do Częstochowy. Z dojazdem problemu być nie powinno. Przy zjeździe do miejscowości postawione są znaki informacyjne. Pałac znajduje się w centrum Stróży. (2009/2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem