blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>schrony>> Strońsko

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zachowanewieś, gmina Zapolice


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.8580 E

Szerokość: 51.5438 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie zduńskowolskim


Pod koniec lata 1939 roku rozpoczęto budowę linii na rzece Warcie, głównej pozycji obrony armii „Łódź”. Według przewidywań, z tego kierunku miało nastąpić uderzenie armii niemieckiej. Podobne obiekty wznoszono w całej Polsce. Do rozpoczęcia działań wojennych, na krótkim odcinku Strońsko-Bieleń, udało się w pośpiechu zbudować sześć bunkrów w stanie surowym. Siódmy prawdopodobnie nie był ukończony. Dziś oglądać można pięć z nich. Wszystkie znajdują się pomiędzy korytem rzeki Warty (300-400 metrów od niego), a drogą Strońsko-Bieleń.

Wszystkie obiekty to schrony typu II, czyli tradytory jednostronne na ckm. To najprostsze i najlżejsze z polskich bunkrów. Ich budowę regulowała wydana przez Inspektorat Saperów Sztabu Głównego Wojska Polskiego wiosną 1939 roku „Instrukcja saperska. Umocnienia polowe. Część III. Schrony żelbetonowe i betonowe.

Schrony składały się z płyty fundamentowej o grubości 40-50 cm, metrowego stropu i ścian zewnętrznych. W środku montowany były karabiny maszynowe: polski ckm wz. 30 „Browning”, lub niemiecki ckm wz. 1908 „Maxim”.

W momencie uderzenia armii hitlerowskiej, schrony nie były do końca wyposażone. Obrońcą pozycji we wrześniu 1939 roku był 30. pułk Strzelców Kaniowskich z Warszawy wchodzący w skład 10. Kaniowskiej Dywizji Piechoty pod dowództwem gen. bryg. Franciszka Józefa Dindorfa-Ankowicza.

Przebiega tutaj oznaczony kolorem niebieskim Szlak Walk Nad Wartą. Początek znajduje się przed budynkiem Muzeum Miasta i Rzeki Warty w Warcie.


Szlak Walk Nad Wartą

Warta – Glinno – Pierzchnia Góra – Kamionacz – Sucha – Mnichów – Sieradz – Podłężyce – Beleń – StrońskoPstrokonie – Jeziorko – Rezerwat “Korzeń” – Antonin – Strumiany – Burzenin

Strońsko położone jest pomiędzy Sieradzem (jadąc od Woźnik), a Widawą. Można też kierować się od Zduńskiej Woli na Widawę. Schrony znajdują się za kościołem ,idąc w stronę Warty. (2008-2013)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem