blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Stary Gostkówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościsiedziba gminy Wartkowice


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.0167 E

Szerokość: 51.9719 N


Możliwość zwiedzania:

Tak, w pałacu mieści się urząd gminy


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie poddębickim


Pałac w Gostkowie wybudował Zygmunt Grudziński na początku XIX wieku, jak podają źródła w roku 1802 (taka data widnieje na elewacji budynku). Projektantem był Hilary Szpilkowski, którego dziełem była m.in. elewacja Katedry św. Jana, Pałac Kazimierzowski w Warszawie (obecna siedziba Uniwersytetu Warszawskiego) i pałac w Walewicach.

Jest to budowla jednopiętrowa, podpiwniczona, pokryta czterospadowym, miedzianym dachem. Zabytek zbudowany jest na planie czworokąta, z półkolistym ryzalitem od strony zachodniej, od czyli parku. Układ wnętrz dwutaktowy, analogiczny na obu kondygnacjach, z owalnymi salonami. Na osi frontowej fasady wspaniały joński portyk z czterema kolumnami. Nadaje on budowli antyczny charakter. Na fryzie biegnie łaciński napis: Superanda omnis fortuna ferenda est, (trzeba umieć pogodzić się z losem). Dekoracja malarska portyku obejmuje frez z napisem łacińskim pod tympanonem, dolną część belki, która wspiera się na kolumnach z jońskimi głowicami, plafon i fasetę wewnątrz portyku a także frez pod oknami na ciemnoczerwonym tle. Wewnątrz znajduje się klasyczna polichromia z lat 1809-1812, wykonana w technice temperowej przez nieznanego malarza, pokrywająca ściany i sufity w większości pomieszczeń pałacu. Tempery przedstawiają romantyczne pejzaże, amorki w chmurach, medaliony z wyobrażeniami czterech pór roku a także głowę bogini Cezary, patronki rolników, oraz siedzącego na Olimpie Zeusa. Wolne miejsca uzupełniają girlany i groteski >> patrz wnętrze.

Ozdobą wnętrz są drewniane posadzki. Cięte w poprzek ogromne dębowe bale ułożono we wzory gniazd, kwadratów i sześciokątów. Także schody wykonano z bierwion dębowych. Pałacowe pokoje i salony stroją piękne klasyczne piece, na piętrze umieszczono zbudowane w tym samym stylu dwa kominki.

Pałac otacza park. O ile od strony bramy wjazdowej teren prezentuje się dość dobrze, trawa jest przystrzyżona, ozdobą są posadzone kwiaty, krzewy i drzewka, to po drugiej stronie pałacu już takiego porządku nie ma. Zachodnią stronę założenia porastają stare drzewa i chwasty. Znajduje się tam również staw. Kiedy byłem ostatnio w Gostkowie (sierpień 2007), trwały w parku jakieś drobne prace. Sam pałac nie jest w złym stanie, chociaż farba miejscami odłazi. Prawda jest taka, że gdyby nie znajdowała się tam siedziba gminy, inny urząd, lub gdyby pałac nie należał do osoby prywatnej, to podobnie jak setki innych zabytków byłby pewnie w stanie ruiny. Przed głównym budynkiem znajdują się też dwie oficyny.

Stary Gostków położony jest 9 km od Poddębic, przy trasie do Łęczycy. Pałac położony jest tuż przy drodze, po lewej stronie. Jako, że zabytek jest siedzibą urzędu gminy, to z wejściem w dni powszednie problemu nie ma. (2004-2010)

Pałac w Starym Gostkowie był prawdopodobnie inspiracją podczas tworzenia

powieści Zbigniewa Nienackiego

“Niesamowity dwór”, z serii Pan Samochodzik.

Więcej informacji: www.nienacki.art.plPowiązana galeria: Wnętrza >>>Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem