blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>grodziska>> Spicymierz



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: pozostałości grodziska



wieś, gmina Uniejów


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Obiekt powszechnie dostępny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie poddębickim


Spicymierz znany jest w Polsce ze słynnych dywanów kwiatowych układanych w dniu procesji Bożego Ciała. Jest też ciekawym miejscem dla miłośników historii i obiektów obronnych, chociaż pozostaje w cieniu sąsiedniego Uniejowa.

Na łąkach w Spicymierzu, między obecnym, a starym korytem Warty zachowało się grodzisko. Obok znajduje się również podgrodzie, oddzielone od grodziska fosą i wałem. Miejscowość była siedzibą kasztelanii. Obejmowała ona tereny od prawego brzegu Warty do rzeki Ner i wchodziła w skład Księstwa Sieradzkiego. Spicymierz wymieniony jest jako gród książęcy w bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Pojawia się też wzmianka o kasztelanie spicymierskim w dokumencie Konrada Mazowieckiego z roku 1236.

Istniał tu gród wspominany przez Galla Anonima w roku 1107. Umiejscowiony on był na skrzyżowaniu szlaków z Pomorza na Ruś i z Łęczycy do Kalisza. Bronił przeprawy przez Wartę. Był to obiekt pierścieniowaty. Drewniano-ziemne wały miały konstrukcję rusztową i zwieńczone były drewnianym ostrokołem

W Spicymierzu więziony był arcybiskup Marcin. Stało się to za sprawą Bolesława Krzywoustego, który toczył walki ze swoim przyrodnim bratem – Zbigniewem. Arcybiskup był jego stronnikiem. O znaczeniu grodu niech świadczy fakt, że według niego określano umiejscowienie innych osad.

Spicymierz został spalony w roku 1331 przez Krzyżaków podążających pod Kalisz, na spotkanie z Janem Luksemburczykiem. Wtedy to gród był w rękach prywatnych. Należał do Pawła Ogończyka, który w procesie przeciw Krzyżakom mówił: “Podłożyli ogień i gród spalili, ponieważ w inny sposób dobyć go nie mogli”. Gród został doszczętnie zniszczony.

Nad zachodnią partią jego wału usypany został potem kopiec, na którym wzniesiono drewnianą wieżę, lub dwór. Źródła z roku 1347 określają obiekt jako castrum. Funkcjonował on tylko zapewne do połowy XIV wieku. Stracił znaczenie na rzecz istniejącego w sąsiedztwie zamku w Uniejowie. Obie budowle obronne należały do arcybiskupów. Drugim powodem upadku Spicymierza było przesunięcie się koryta Warty na wschód, pod Uniejów.

Do dziś z dawnej świetności nie pozostało zbyt wiele. Grodzisko położone jest na polu uprawnym i jest rozorane. Wprawne oko jednak dostrzeże interesujący obiekt. Miejscowych pytać trzeba o “Kasztelankę, albo “Górę”.

Spicymierz położony jest tuż przy granicy z województwem wielkopolskim, około 5 km od Uniejowa. Dotrzeć do samego grodziska można na dwa sposoby. Kto nie chce jechać do samej miejscowości może skręcić obok zamku w Uniejowie w boczną drogę. Biegnie ona pod trasą nr 72 Uniejów-Turek, potem fragmentem wału Warty, po czym odbija w prawo. Następnie zakręt w lewo i po chwili po prawej stronie widoczne będzie na polu grodzisko. Druga z omawianych tras to dojazd z samego Spicymierza. Trzeba przejechać całą wieś aż do zakrętu, przy którym znajduje sie staw. Tam jedziemy w lewo przez mostek, potem polami aż do zakrętu w lewo, który omija grodzisko. Ufff… mam nadzieję, że nie pomyliłem nic przy tym opisie z pamięci. (2007-2010)


Dywany kwiatowe w Boże Ciało.

Dywany kwiatowe w Boże Ciało.

Wyślij na telefon



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem