blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>pałace>> Sokolniki



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: w całości, zadbany



wieś (dawne miasto), siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie wieruszowskim


Pałac w Sokolnikach zbudowany został w drugiej połowie XVIII wieku, a jego architektem był Fryderyk Nax z Drezna. Inicjatorem budowy rezydencji był ówczesny właściciel starostwa sokolnickiego, sędzia ziemski poznański, Łukasz Bniński. Przebudowy pałacu dokonano w XIX wieku. W rezydencji gościł m.in. książe Fryderyk August III, tytularny władca Księstwa Warszawskiego, utworzonego przez Napoleona.

Jest to parterowy budynek z piętrowym, wysuniętym do przodu ryzalitem umieszczonym na osi poprzecznej. Ryzalit zwieńczony jest tympanonem. Pałac zbudowano na planie prostokąta, w stylu saskiego rokoka. Od strony ogrodu ryzalit zwieńczono attyką. Układ wnętrza budynku jest dwutraktowy z korytarzem. Na osi znajduje się owalny salon i hall z klatką schodową.

Obok pałacu znajduje się również oficyna, zbudowana w tym samym czasie. Jest to budynek na planie prostokąta, a od strony wjazdowej posiada trzy ryzality. W latach 80. XX wieku rozebrano niestety eklektyczny spichlerz, oraz lamus, które były w bardzo złym stanie technicznym. Oba budynki pochodziły z pierwszej połowy XIX wieku. Całość zespołu pałacowego otacza park z cennymi gatunkami roślin i drzew.

Dziś w gruntownie odremontowanym pałacu mieści się hotel Sokolnik. Budynek jest pięknie odnowiony, a w nocy efektownie oświetlony. Wnętrze niestety nie zachowało dawnego wyglądu i charakteru.

Sokolniki położone są około 15 km od Wieruszowa, jadąc od strony Łodzi i Warszawy. O hotelu znajdującym się w pałacu informują z daleka tablice informacyjne. Pałac stoi obok drogi, po prawej stronie, więc ze znalezieniem go nie powinno być problemu. Do rezydencji, jako, że jest też w nim restauracja wejść można, jednak za bardzo co zwiedzać nie ma co, oprócz obrazów na ścianach. Wszystko jest w środku mocno przebudowane. (2005-2010)


Strona www pałacu:

www.sokolnik.com.pl



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem