blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>sakralne>> Sobota

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś (dawne miasto), gmina Bielawy

herb Soboty


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łowickim


Gotycko-renesansowy kościół w Sobocie wzniesiony został w 1518 roku w miejscu poprzedniej świątyni. Fundatorem był Tomasz Sobocki – kasztelan i sędzia ziemski łęczycki.

Jest to budowla murowana, z cegły i kamienia. Z zewnątrz posiada oskarpowanie. Od wschodu i zachodu budowlę zdobią szczyty o falistym wykroju. W ścianie zachodniej znajduje się skromny portal. Najbardziej charakterystycznym elementem kościoła, świadczącym o jego obronności, jest niewielka, okrągła baszta od południa, ozdobiona fryzem arkadowym. Posiada ona otwory strzelnicze. Wewnątrz mieszczą się schody prowadzące na strych.

Ciekawe jest wnętrze świątyni. Posiada sklepienia gwiaździste. Oglądać można renesansowe nagrobki kamienne Sobockich (jeden z nich jest dwukondygnacyjny). Pochodzą one z XVI stulecia i są dziełem znakomitego rzeźbiarza Santi Gucciego, twórcy nagrobka Anny Jagiellonki na Wawelu. Jeden z nich jest dwukondygnacyjny. Nagrobek kanclerza Zygmunta I zawiera płytę brązową, przedstawiającego zmarłego w zbroi. Oglądać też można klasycystyczny, przyścienny nagrobek Cypriana Zawiszy Czarnego z posągiem młodzieńca gaszącego pochodnię. Z rodziny tej pochodził sławny Artur Zawisza Czarny.

Sobota położona jest między Łowiczem, a Łęczycą, niedaleko wsi Bielawy, która leży na tej trasie. W miejscowości tej należy skręcić zgodnie z drogowskazem na Sobotę. Po drodze są Walewice. Kościół znajduje się w centrum, przy rynku. (2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem