Stan: zachowany zespół klasztorny z elementami obronnymi
wieś, gmina Tomaszów Mazowiecki
Współrzędne obiektu:
Długość: 20.0333 E
Szerokość: 51.4824 N
Możliwość zwiedzania:
Tak
Dojazd:
Zobacz na mapie
Gdzie spać?
Noclegi w powiecie tomaszowskim
Smardzewice to miejsce popularne wśród turystów. Swoją pozycję zawdzięcza położeniu nad Zalewem Sulejowskim. Tutaj zaczyna się ten akwen… a raczej kończy, ponieważ właśnie na terenie trj miejscowości znajduje się zapora na Pilicy, piętrząca wody tworzące zbiornik. Wokół ulokowane są ośrodki wypoczynkowe, a w sezonie letnim prężnie funkcjonuje baza noclegowo-gastronomiczna. Wypoczywając w okolicy warto również zwiedzić znajdujące się tutaj zabytki. Jednym z nich jest dawny klasztor franciszkanów w Smardzewicach – obecnie sanktuarium i parafia pw. św. Anny.
Z powstaniem klasztoru wiąże się legenda. W 1620 roku Wojciech Głowa, gospodarz ze Smardzewic wiózł wozem drewno z lasu. Nagle oślepiło go jasne światło i ukazała się św. Anna w towarzystwie Jezusa i Maryi. Nakazała chłopu wykonać z drewna krzyż święty ku czci jej wnuka – Jezusa Chrystusa . Z pomocą mieszkańców wsi, polecenie zostało wykonane, a miejsce stało się słynne z cudów, które miały dokonywać się za sprawą św. Anny. Krótko po tym postawiono tu kapliczkę. Miejsce, gdzie Głowa doznał objawienia, dziś mieści się przy ulicy Wesołej – koło „sadzawki“.
Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto budowę kościoła, który ukończono rok później (wg innych źródeł -1622 r.). Inicjatorem przedsięwzięcia był biskup kujawski Paweł Wołucki (Wołudzki?). Świątynię na krótko przejęli wikariusze kolegiaty w
Wolborzu. W 1639 kościół przeszedł w ręce franciszkanów sprowadzonych tu z
Piotrkowa Trybunalskiego. Biskup Maciej Lubieński zbudował na potrzeby zakonu klasztor przy kościele. Wszystkie zabudowania były w tym czasie drewniane.
W 1657 r. Smardzewice zostały zniszczone przez wojska szwedzkie. Zawieruchę wojenną przetrwał sam kościół. Jednak w 1683 roku biskup warmiński Stanisław ze Zbączyna Zbąski nakazał wznieść nową, murowaną świątynię. Kamień węgielny został poświęcony 13 czerwca 1683 r. przez biskupa kujawskiego Bonawenturę Madalińskiego. Budowę ukończono 5 kwietnia 1699 roku, a konsekracja miała miejsce 6 listopada 1701 r.
W latach 1722–1746 za sprawą biskupa Krzysztofa Antoniego Szembeka obok kościoła wzniesiono dla franciszkanów nowy, murowany klasztor. Smardzewice były ważnym miejscem na terenie diecezji kujawskiej. Obok klasztoru stał nawet pałac biskupi. Budynki zespołu otoczono murem z basztami o cechach obronnych.
W 1864, po powstaniu styczniowym władze carskie dokonały kasaty klasztoru. W latach 1884-1886 dziedziczka Maria Makomaska ufundowała remont podniszczonego zespołu. W 1971 roku Franciszkanie znów przejęli pod opiekę klasztor i utworzyli tu nowicjat.
Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze kościoła św. Anny utrzymane w stylu barokowym. Kościół posiada jedenaście ołtarzy. Najważniejszym z nich jest ołtarz główny z cudownym obrazem św. Anny Samotrzeciej z I połowy XVV wieku. Wśród ołtarzy bocznych, na miano najpiękniejszego zasługuje ołtarz Matki Boskiej Płaczącej z obrazem, pochodzący z II połowy XVII wieku.
Kilka słów należy się samemu klasztorowi. Jest to budowla dwukondygnacyjna. W środku znajduje się wirydarz z krużgankami i wejściami do pomieszczeń klasztornych. Krużganki zdobią obrazy z wizerunkami papieży, a refektarz – wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Budynek posiada sklepienia kolebkowe i krzyżowe. Klasztor pełni obecnie funkcje plebani. Do rejestru zabytków należy również mur klasztorny z dwiema basztami, dzwonnica z XVIII w. i kaplica z XVIII/XIX w.
Smardzewice położone są ok 6 km na południe od centrum Tomaszowa Mazowieckiego. Z centrum miasta trzeba się kierować ulicą św. Antoniego. (2015)
Jaskinie Zbója Madeja i żubry w lesie.
Na północny-zachód od Smardzewic (7 km), przy równoległej drodze prowadzącej do Tomaszowa Mazowieckiego (ulica Pod Grotami w Tomaszowie), znajduje się jedna z ciekawszych i najbardziej unikalnych atrakcji regionu – “Groty Nagórzyckie”. Są to sztuczne jaskinie, będące pozostałością dawnej, podziemnej kopalni piasku. Kompleks w części udostępniony jest dla zwiedzających. Można oglądać ekspozycje przedstawiające prace w kopalni oraz poznać historię tego miejsca i okolic. Jest to jedyny tego typu obiekt w województwie udostępniony dla turystów. Więcej informacji na
oficjalnej stronie internetowej. W lesie sąsiadującym ze Smardzewicami znajduje się ośrodek hodowli żubrów, gdzie można podglądać życie tych miłych zwierzaków ->
Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach.
Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim.
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak