Stan: w całości, opuszczony i zaniedbany
wieś, gmina Aleksandrów
Współrzędne obiektu:
Długość: 19.9343 E
Szerokość: 51.2014 N
Możliwość zwiedzania:
Tak, wstęp wolny
Dojazd:
Zobacz na mapie
Gdzie spać?
Noclegi w powiecie piotrkowskim
Informacji o dworze w Skotnikach nie ma tak wiele, jakby się mogło wydawać. Dziwi to, ponieważ zabytek jest dziś w całkiem dobrym stanie. Jednak nigdy nie były tu prowadzone większe badania archeologiczne. O budynku pisał w latach 70-tych Władysław Tomkiewicz w księdze pamiątkowej prof. Biegańskiego (?), a badał w ramach Studium Podyplomowego Politechniki Warszawskiej m.in. Zygmunt Błaszczyk.
Dwór powstał około roku 1531 z inicjatywy możnego właściciela dóbr Skotnickich, Mikołaja Spinka. W XVIII w został rozbudowywany. Jest to budowla wczesnorenesansowa, piętrowa, podpiwniczona, kryta gontem, z bogatym wyposażeniem wewnętrznym o dużych walorach artystycznych. Budynek wzniesiono z kamienia i cegły. W części zachodniej na parterze i piętrze jest podobny układ wnętrza, a w części przyziemia znajdują się dwa pomieszczenia sklepione kolebkowo. Obiekt postawiono na niewielkim wzniesieniu, istnieje też hipoteza, że w tym miejscu wcześniej stał zamek. Dwór ucierpiał w roku 1915, kiedy miał miejsce pożar. W latach 1949-1950 budynek został częściowo zabezpieczony.
Warto też zwrócić uwagę na park podworski. Na powierzchni 3.3 ha zachowały się elementy układu geometrycznego, z pozostałością najstarszej w Sulejowskim Parku Krajobrazowym alei lipowej. Była to nastrojowa aleja wytyczona przez około 20 lip drobnolistnych. Trzy najcenniejsze drzewa, które przetrwały do naszych czasów, mierzą w obwodach od 300 do 430 cm. Park jest niestety bardzo zniszczony i destrukcja trwa.
Zabytek dziś jest nieużytkowany, ale jak na swój wiek prezentuje się dość dobrze. W środku widoczne są ślady zaczętego remontu (?), jednak nic więcej się obecnie w nim nie dzieje. Nie wiem jaki jest stan prawny budynku, jednak z dostępem do niego problemu większego nie ma.
Skotniki to wieś letniskowa niedaleko granicy
powiatu radomszczańskiego. Jadąc z
Sulejowa trzeba skręcić w tym mieście w drogę na Aleksandrów. Dojeżdżając do skrzyżowania przed wsią skręcić trzeba w prawo w stronę
Przedborza. Skotniki położone są przy trasie, ok. 10 km od wspomnianego skrzyżowania. Można też dojechać do Skotnik skręcając z trasy Kielce-
Piotrków Trybunalski w miejscowości Włodzimierzów, w połowie drogi pomiędzy Paradyżem, a
Sulejowem. Tą trasą dojeżdżamy do tej samej krzyżówki, tylko tym razem jedziemy prosto. Dwór położony jest po wschodniej stronie rynku w Skotnikach (obok przystanku PKS). Położony na wzniesieniu budynek, widoczny jest z każdego miejsca. (2006-2012)
Modrzewiowy, późnogotycki kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z 1528 roku.
Wyślij na telefon
Skotniki przypominają małe miasteczko. Posiadają dość duży i zadbany rynek.
Wyślij na telefon
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak