blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>mury miejskie>> Sieradz





















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: niezachowane i prawdopodobnie nigdy nieukończone



miasto powiatowe, siedziba urzędów gmin miejskiej i wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Nie ma czego zwiedzać


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Mury miejskie w Sieradzu zaczęto wznosić przed rokiem 1400. Zamykały one teren miasta o powierzchni 12 hektarów o kształcie owalu. Gród posiadał 3 bramy. Prawdopodobnie fortyfikacje nigdy nie zostały ukończone. Obwarowania zostały całkowicie rozebrane na przełomie XVIII i XIX wieku. Nigdy nie były przedmiotem badań archeologicznych.

Przyjmuje się, że obecnie jedyną pozostałością sieradzkich fortyfikacji jest tzw. Dom Kata. Jest to jednak stwierdzenie dość naciąganie. Prawdopodobnie w XVI wieku w oparciu o basztę murów miejskich wzniesiono budynek mieszkalny o konstrukcji drewnianej, lub szachulcowej. Obecna budowla wzniesiona na przełomie XVIII i XIX stulecia, kryje w sobie sklepione piwnice, pochodzące z poprzedniego budynku, oraz pozostałości wspomnianej baszty z krótkim odcinkiem muru. Niedawo Dom Kata został przebudowany i wyremontowany. Dobudówka jest współczesna.

Budynek znajduje się w samym centrum Sieradza, przy ul. Ogrodowej, na południowy-zachód od rynku (w stronę Placu Wojewódzkiego). Z rynku prowadzi ul. Kościuszki. (2005-2011)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak












Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem