blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>pałace>> Ruda



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: w całości, zaniedbany



wieś, gmina Wieluń


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.6149 E

Szerokość: 51.1997 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie wieluńskim


Zanim przejdę do opisu pałacu, trzeba wspomnieć o kilku ważnych rzeczach, tytułem wstępu…

Ruda posiada bardzo bogatą i długą historię. Należy bowiem do najstarszych kasztelanii polskich, wspomina o niej Gall Anonim w roku 1106, a potwierdzeniem jest informacja w bulli gnieźnieńskiej z roku 1136. Przed rokiem 1106 wzniesiono romański kościół, w wiekach późniejszych wielokrotnie przebudowywany. Na przełomie XII i XIII wieku podniesiony do rangi kolegiaty, do dziś zachował częściowo pierwotne, romańskie mury.

Pierwotny gród identyfikowany jest z grodziskiem w pobliskim Widoradzu. Według legendy miejsce to zamieszkane jest przez Diabła Widoradzkiego, zwanego również Rokitą, podobnego do swojego krewniaka z Łęczycy. Na początku drugiej połowy XIII wieku Ruda otrzymała prawo niemieckie. Niedługo potem ośrodek miejski przeniesiono do Wielunia, przez co miejscowość straciła na znaczeniu, stając się jedynie wsią.

W Rudzie funkcjonował folwark, wspominany w dokumentach z roku 1561. Należał do Rudzkich, Rychłowskich i Masłowskich. Ostatnimi właścicielami majątku byli Taczanowscy. Za sprawą Emanuela Taczanowskiego, wzniesiony został w roku 1851 pałac.

Budowla nawiązuje do klasycyzmu i renesansu. Zbudowana została na planie prostokąta, z bocznymi ryzalitami. Front zdobi portyk wsparty na czterech kolumnach, podtrzymujący taras.

Do Taczanowskich majątek należał do II wojny światowej. W okresie PRL folwark zastąpił PGR o powierzchni 657 hektarów. Jeszcze dziś na ścianie pałacu odnaleźć można tabliczkę z informacją, że znajdowała się tu biblioteka.

Po likwidacji PGR, zabytek został opuszczony, chyląc się ku ruinie. Oprócz samej dawnej rezydencji, zachowały się też inne zabudowania folwarczne, m.in.: oficyna, spichlerz, wozownia, oraz co najbardziej rzuca się w oczy – dawna, imponująca brama wjazdowa. Pałac położony jest w otoczeniu pozostałości parku. Całość wygląda bardzo ponuro i smutno, wspominając o współcznesnej rzeczywistości dawnych majątków dworskich, przekształconych za komuny w PGR-y. Miejsce to jednak posiada swój specyficzny klimat.

Ruda położona jest przy trasie z Wielunia do Działoszyna (486). Pałac znajduje się przy drodze. (2010)


Kościół w Rudzie z odsłoniętymi romańskimi murami.

Kościół w Rudzie z odsłoniętymi romańskimi murami.

Wyślij na telefon



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem