blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Rogówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.8559 E

Szerokość: 51.8073 N


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie brzezińskim


Rogów to mała miejscowość, jednak dobrze znana wśród mieszkańców regionu. Miłośnicy kolei i techniki mogą tutaj zwiedzić małe muzeum kolei wąskotorowej. Ciekawe zwłaszcza są zabytkowe „ciuchcie”. Można też się przejechać, bo linia jest ciągle czynna i wozi pasażerów aż do Białej Rawskiej. Drugą atrakcją wsi jest arboretum – jeden z największych w Polsce ogrodów, gdzie podziwiać można drzewa i krzewy wielu gatunków. Znajduje się tu też alpinarium. Z arboretum sąsiaduje Muzeum Lasu i Drewna z największą na świecie… kolekcją szyszek.

Tłumy turystów omijają jednak inny zabytek Rogowa – zespół pałacowo-folwarczny z XIX/XX wieku. Inicjatorem przedsięwzięcia był Ignacy Wilski, który ufundował również ziemię pod budowę miejscowego kościoła. Głównym obiektem zespołu jest pałac wzniesiony w stylu secesyjnym. Przed II wojną światową majątek należał do synów Wilskiego, a po nastaniu nowej rzeczywistości – został znacjonalizowany i przejęty przez PGR. Jak to często bywało, zabytek zaniedbano, a pałac utracił cechy stylowe. Obecnie należy do osoby prywatnej, która chce go wyremontować.

W skład zespołu folwarcznego, oprócz samego pałacu z parkiem, wchodzą też: gorzelnia, spichrz, dwie stodoły, obora i zabytkowe bramy.

Rogów położony jest przy trasie nr 72 z Łodzi do Rawy Mazowieckiej, około 7 km na wschód od Brzezin. Zespół folwarczny znajduje się tuż przy drodze. (2010)


Rogowska Kolei Wąskotorowa.

Rogowska Kolei Wąskotorowa.

Wyślij na telefon


Arboretum w Rogowie.

Arboretum w Rogowie.

Wyślij na telefonTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem