blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>pałace>> Remiszewice



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: zachowany kopiec po fortalicji, oraz budynek w formie pałacu wzniesiony na fundamentach dworu



wieś, gmina Będków


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.7300 E

Szerokość: 51.5920 N


Możliwość zwiedzania:

Za zgodą właściciela


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie tomaszowskim


W Remiszewicach znajduje się budowla, która skrywa w sobie pewną tajemnicę… ale o tym później. Zacznijmy od… początku 🙂 Wieś pojawia się w źródłach z roku 1217. W późnym średniowieczu była ośrodkiem wielowioskowego majątku Jelitczyków-Romiszewskich. W dokumentach z 1388 r wzmiankowana jest fortalicja Dziwisza – kasztelana spicymierskiego. Słabo widoczny kopiec zachował się do dziś.

We wsi istniał niegdyś dwór. Majątek w XIX wieku należał do generała Zajączka. Przed II wojną światową folwark z dworem posiadali Wojciechowscy. Potem przeszedł pod zarząd Zakładów Włókienniczych im. Hanki Sawickiej w Ozorkowie, a następnie przejęły go zakłady Eskimo w Łodzi, które urządziły tu ośrodek kolonijny.

W latach 50. XX wieku, w okresie srogiego PRL-u dwór został rozebrany, a na jego fundamentach zbudowano… pałac, a raczej piętrowy budynek na niego stylizowany. W 1996 roku zespół podworski przejął prywatny zakład włókienniczy z Łodzi. Dwa lata później zrewitalizowano park. Obecnie (styczeń 2015) „Pałac Remiszewice“ widnieje w Internecie jako obiekt przeznaczony pod inwestycje: zakup, dzierżawę, potencjalny hotel, czy dom seniora. Oferta znajduje się pod adresem www.remiszewice.pl. Do rejestru zabytków wpisany jest jedynie park dworski.

Remiszewice położone są na zachód od drogi wojewódzkiej nr 716 prowadzącej z Piotrkowa Trybunalskiego do Koluszek. Sąsiadują z siedzibą gminy – Będkowem. Zespół dworski znajduje się w północnej części wsi.(2015)




Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem