blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>zamki>> Rawa Mazowiecka





















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: ruina/częściowo zrekonstruowany



miasto powiatowe, siedziba urzędów gmin miejskiej i wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.2542 E

Szerokość: 51.7676 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie rawskim


Był on mieszkaniem dawnych panów starożytnego rodu Piasta, długo tą ziemią władnących, im to niewątpliwie winien jest swoje wzniesienie, i przywiedzenie do stanu obrony, z której to przez kilka wieków słynął… … postać jego była groźna, i za niezdobyty łatwo mógł być poczytany… Dziś gruzy jego zasypały wzgórze, a pozostała wieża w ośmiokąt zamurowana, smutnej powłoki, podnosząc jeszcze swe czoło poorane ręką wieków, przypomina wędrowcom dawnych swoich panów! Jakimże nawałnicom przyrodzenia i napadom samychże może ludzi, oparła się w przeciągu rozległego okresu istnienia swego! Iluż tu wydarzeń była świadkiem, ileż tu dział zakwitło i zwiędło, powstało i zniknęło bez pozostawienia śladu! Ponurej ciszy w miejscach tych panującej nieprzerywa bynajmniej szum płynącej niegdy wedle grodu rzeki Rawki: koryto jej skrępowane w jedno łożysko, omija starożytne zwaliska, i ledwie małe żyłki wody w miejscach przekopów, sączą się leniwo. Tak to czas rączy w swoim biegu, niszczy dzieła ludzkie, i zaciera ich ślady, a mury starego gmachu tak łatwo runą pod jego ręką, jak łatwo wyciśnięte na piasku znaki, lada powiew wiatru zagładza i znosi. Z gruzów, o wspaniałości i obszerności tego warownego niegdyś grodu, jak też z ułamków, o jego trwałości, sądzić wypada.

Wincenty Hipolit Garzanecki -” Zamek w Rawie. Wspomnienie Historyczne”.

(Zamek)- “rawski na wzgórzu ręką ludzką usypanem i rzeką Rawką oblanem wznosił się okazale … Budowany w czworogran, którego każdy boka miał po sto łokci długości a grubości pięć łokci, wysoki na cztery piętra, murem w około obwiedziony; sklepy pod całym gmachem rozciągały się. Zdobiły go cztery wieże, a przystęp do niego ułatwiał most zwodzony na łańcuchach.”

F. Kozłowski- ” Dzieje Mazowsza za panowania książąt”- Warszawa 1858.

Zamek w Rawie Mazowieckiej powstał w XIV wieku. Był wtedy najbardziej wysuniętą na południowy-zachód warownią Mazowsza.


Budowla na planie nieregularnego czworoboku usytuowana była w widłach rzek Rawki i Rylki. Rzeki te naturalnie utrudniały dostęp do zamku od północy i zachodu. Wzdłuż północnego muru obwodowego istniał tzw. “Dom Duży”, a w dwóch przeciwległych narożnikach stały dwie wieże. Jedna z nich, ta sama, którą po rekonstrukcji możemy oglądać dziś, druga, nieistniejąca obecnie kwadratowa wieża. Mury obwodowe zamku miały 7 m wysokości i około 3 m szerokości. Wjazdu do warowni strzegła wieża bramna.


Plan zamku:

1 – pałac,

2 – wieża główna,

3 – budynek południowy,

4 – wieża bramna,

5 – dziedziniec.


W roku 1496 sejm wyznaczył miasto do odbywania sejmików ziemskich. W podziemiach istniejącej do dziś baszty przechowywana była w 1563 roku tzw. “kwarta”. Były to dochody z królewszczyzn, przeznaczone na utrzymanie wojska, zbierane corocznie na Zielone Święta.


Zamek w średniowieczu.


W wyniku braku konserwacji i rozwoju sztuki wojennej, zamek stracił znaczenie obronne i został przeznaczony na więzienie. Ale na więzienie nie byle jakie, bo dla znanych skazańców. Przebywali tu m.in.: Krzysztof Książe Maklenburgii, wzięty do niewoli w czasie wojny inflandzkiej, w 1578 roku więziono tu i stracono amanta kozackiego Iwana Podkowę w 1602 r, przebywali tu Karol Gildenhielm, syn Karola IX i Jakub de la Gardie, wódz szwedzki. Przez obecność ostatniego z wymienionych przed chwilą panów, wojska szwedzkie z jeszcze większą determinacją zniszczyły miasto i zamek w 1656 roku.


Samotna zamkowa wieża w drugiej połowie XIX wieku (widać efekty uderzenia pioruna).


“Dom murowany z wieżami, dachówką kryty, z dolnych i wierzchnich komnat się składający. Zwyczajnie dwupiętrowy, wewnątrz zaś rozkład: sionki, ganki, izby wielkie, …alkierzyki, …skarbce.”

S. Starowolski- “Polonia sive status Regni Polonie descripitio Coloniae”- 1632.

W roku 1789 zamek odbudował starosta Franciszek Lanckroński, lecz musiała być ona prowizoryczna, bo już w roku 1794 obiekt stał już pusty. Wtedy władze pruskie nakazały rozbiórkę warowni, przerwaną w roku 1820 po utworzeniu Królestwa Polskiego. Po niesławnych działaniach Prusaków po zamku pozostała praktycznie tylko wieża, w którą na domiar złego w 1859 roku uderzył piorun. W latach 1954-1958 przeprowadzono prace konserwatorskie i zrekonstruowano fragment zamku, który możemy oglądać dziś. Od tej pory mieści się w budynku muzeum. Zamek znajduje się kilkaset metrów od rynku i prowadzą do niego tabliczki informacyjne. Teren jest ogólnie dostępny, a za wejście do muzeum w baszcie trzeba zapłacić niewielką sumę. W jednej z sal na stole znajduje się księga do której można się wpisywać (co uczyniłem…). W odbudowanej baszcie zamkowej swój oddział ulokowało Muzeum Ziemi Rawskiej, więc by wejść do środka należy uiścić opłatę. O ile mi wiadomo muzeum czynne jest jedynie w sezonie letnim. Na resztę ruin wstęp darmowy. (2004-2010)


Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej

Ul. Łowicka 26 (zamek – ul. Zamkowa)

96-200 Rawa Mazowiecka

Tel. (0-46) 814-45-69

godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek : 10.00 – 15.00

sobota : 10.00 – 14.00



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem