blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory obronne>> Pukarzówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zachował się kopiec-wyspawieś, gmina Żytno


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie radomszczańskim


W Pukarzowie zachowała się wyspa, położona wśród stawów rybnych, na której stał kiedyś dwór obronny, lub zameczek. Wieś pojawia się w dokumentach po raz pierwszy w roku 1368, jako najpierw własność klasztoru w Koprzywnicy, potem królewska. Od końca XIV wieku miejscowość przeszła w ręce prywatne. Najpierw należała do rodu Szreniawitów-Pukarzewskich, a potem do Przerębskich.

W wyniku badań archeologicznych, odsłonięto relikty murowanego budynku z XVI wieku, składającego się w przyziemiu z dwóch izb.


W latach 50. ubiegłego wieku obiekt ten opisano jako pozostałości zamku położone …w bagnistej dolinie, na cyplu wysepki oblanej odnogami Pilicy, zachowany eliptyczny nasyp ze śladami murów z kamienia polnego, na rzucie niegdyś prostokąta z dwiema basztami, dziś nieczytelnymi….

Więcej na temat tego obiektu nie wiadomo. Dwór-zameczek wymaga dalszych badań terenowych.


Aby dostać się do Pukarzowa, należy w miejscowości Maluszyn, położonej przy drodze Radomsko-Włoszczowa, jadąc od strony tego pierwszego, skręcić w prawo. Stawy widoczne będą po kilku kilometrach. (2006)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Zbigniew Bereszyński
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem