blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>zamki>> Przedbórzwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: reliktymiasto, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.8743 E

Szerokość: 51.0884 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie radomszczańskim


W dokumentach z roku 1239 wymieniany jest gród warowny strzegący przeprawy przez rzekę Pilicę, którego żadne ślady nie zachowały się do naszych czasów. Na jego miejscu w połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wzniósł zamek. Król często przyjeżdżał do przedborskich lasów na polowania, więc by zapewnić bezpieczeństwo dla siebie i swojego dworu, wybudował w ramach tworzonego systemu obrony kraju warownię w Przedborzu.


Plan zamku wg. J. Augustyniaka:

linia ciągła- zamek w XIV wieku,

linia kreskowa- przebudowa z XVII wieku,

linia punktowa- mur obronny z początku XV wieku


Badania na terenie zamku, które pozwoliły określić przebieg jego murów były prowadzone w latach 1978-1980 pod kierunkiem doc. dr Tadeusza Poklewskiego, oraz w roku 1991 przez Jerzego Augustyniaka.


Rycina przedstawiająca zamek w połowie XIX wieku.


Teren zamkowy zajmował obszar ponad 0,6 ha i ograniczony był do trójkąta wyznaczanego przez dzisiejsze ulice: Mostową, Podzamcze i Konecką. Od roku 1570 zamek był siedzibą starostwa niegrodowego. W 1655 zamek został spalony przez wojska szwedzkie i od tej pory popadał w ruinę. Całkowicie został opuszczony w roku 1765, a w XIX wieku ostatecznie rozebrany.


Zabudowa na starej fotografii.


Do naszych czasów przetrwał skrawek muru (XVII w.) z bramą przy ulicy Koneckiej. Niesłuszny jest pogląd iż jest ona dawną bramą zamku. Przetrwały też piwnice do których wejście znajduje się w istniejących dziś budynkach. Najstarszym reliktem jest mur przy ulicy Podzamcze, powstał prawdopodobnie w XV wieku podczas rozbudowy.


Szczątki zamku znajdują się za mostem, po lewej stronie (jadąc od Radomska). Skręcić trzeba w pierwszą ulicę w lewo. Przy niej znajduję się wspomniana brama, a na wschód od niej-relikt kazimierzowskiego założenia. (2004-2010)


Wieża kościoła św. Aleksego w Przedborzu. Świątynia powstała w tym samym czasie co zamek (XIV wiek).

Wieża kościoła św. Aleksego w Przedborzu. Świątynia powstała w tym samym czasie co zamek (XIV wiek).Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Paweł Grabalski, Tomasz Szwagrzak, Anna Zygma

Podziękowania dla Pana Ryszarda Bronisławskiego, dyrektora Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi, oraz Pawła Grabalskiego.
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem