blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>zamki>> Piotrków Trybunalskiwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanymiasto na prawach powiatu


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.7007 E

Szerokość: 51.4089 N


Możliwość zwiedzania:

Tak, w zamku znajduje się muzeum


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w Piotrkowie Trybunalskim


Gród na lewym brzegu Strawy istniał już w XIII wieku. W XIV stuleciu odbywały się tu zjazdy, które nadały miastu większe znaczenie. Przyjeżdżali do Piotrkowa często polscy królowie. Z racji tego, jak podaje ówczesny kronikarz – Janko z Czarnkowa, Kazimierz Wielki polecił zbudować tu rezydencje, która stanęła w roku 1347.


Nie do końca realny widok Piotrkowa w XVII wieku. Z prawej strony obrazu znajduje się zamek-wieża.

Nie do końca realny widok Piotrkowa w XVII wieku. Z prawej strony obrazu znajduje się zamek-wieża.


Później okazało się, że budynek jest niewystarczający na użytek królewski. Dlatego nadworny murator króla Zygmunta Starego, Benedykt z Sandomierza wzniósł tu nową rezydencję, która została ukończona w 1520 roku. W zamku można znaleźć podobieństwa do Wawelu w układzie komnat i wystroju architektonicznym murów. To dlatego, że Benedykt pracował wcześniej przy przebudowie królewskiej rezydencji w Krakowie.


Plan zamku.


Zamek zbudowany został w kształcie wieży mieszkalnej na planie kwadratu o wymiarach 18×20 metrów. Pierwotnie był trzykondygnacyjny w stylu renesansowym, a kamieniarka okien i portali nawiązywała do gotyku.

W XVI wieku zamek był miejscem częstych sejmików i synodów. Jednak z lustracji w roku 1611 wiadomo, że budynek był częściowo zrujnowany. Dzieła zniszczenia dopełnili Szwedzi, którzy spalili wieżę. Zamek został odbudowany w latach 1668-1671 przez Michała Warszyckiego, jednak trochę w innej formie. Nie odbudowano umocnień, a całość zwieńczono namiotowym dachem. Nie odtworzono też attyki. Sale reprezentacyjne na wszystkich piętrach podzielono ścianami.


Fragment panoramy miasta z zamkiem na sztychu Erika Dahlbergha z dzieła Samuela Pufendorfa ‘De rebus a Carolo Gustavo gestis’ z roku 1657. Na widocznym pośrodku zamku widać jeszcze dach zwieńczony attyką.


Zamek po drugim rozbiorze Polski znów popadł w ruinę. Kolejnej odbudowy podjął się w 1869 roku gubernator piotrkowski, który kazał zamienić dawną królewską rezydencję na garnizonową cerkiew. Wieżę obniżono o jedną kondygnację i przykryto cerkiewną kopułą.


Zamek zmieniony na cerkiew na początku XX wieku.


Pocztówka z około 1918-1919 roku.


Przełom lat 20. i 30. XX wieku.


Po pierwszej wojnie światowej zamek przekazano Polskiemu Towarzystwu Krajoznawczemu, które umieściło tu muzeum. Budowla znów ucierpiała podczas następnej wojny. Po jej zakończeniu Wojewódzki Konserwator Zabytków polecił odbudować zamek według stanu sprzed przebudowy Michała Warszyckiego, przywracając mu cechy renesansowe. W roku 1951 utworzono w nim Muzeum Historyczne miasta Piotrkowa. W latach 1963-1969 odbudowano trzecią kondygnację (co widać dziś po kolorze cegieł), a całość pokryto namiotowym dachem. Nie zdecydowano się jednak na odtworzenie attyki. Z pierwotnego wyglądu zamku dziś można oglądać kolebkowe sklepienia piwnic, portale, oraz zdobienia. Na parterze i pierwszym piętrze znajdują się cenne obramowania okienne z lat 1520-1525. Zamek znajduje się nieopodal centrum miasta z Rynkiem Trybunalskim. Jadąc od strony Łodzi ulicą Łódzką (potem Armii Krajowej), należy skręcić w lewo w Słowackiego aż do ulicy 3-go Maja. Tam zaczyna się Zamkowa, która jest przedłużeniem ul. Słowackiego. Na końcu ul. Zamkowej znajduje się właśnie wieża. Do zamku można też dotrzeć skręcając z Łódzkiej w Armii Krajowej, a potem w pierwszą ulicę w prawo przed Jerozolimską. Wejście do zamku (muzeum) płatne. (2004-2011)


PIOTRKOWSKA STARÓWKA:

Na uwagę zasługuje całe Stare Miasto w Piotrkowie Trybunalskim. Niedawno jeszcze zaniedbane, dziś prezentuje zupełnie odmienny stan. Odnowione zostały kamienice, a rynek i uliczki zyskały nową nawierzchnię. Ciekawą koncepcją jest odsłonięcie i częściowe zrekonstruowanie murów rozebranego po 1867 roku ratusza. Był to obiekt niezwykle ważny dla historii miasta i Polski, bowiem odbywały się tu słynne Trybunały Koronne. Od nich to Piotrków zyskał drugi człon nazwy. Prace związane z rewitalizacją Starego Miasta trwają nadal (2011).


Odnowiony rynek piotrkowski z odtworzonym zarysem dawnego ratusza.

Odnowiony rynek piotrkowski z odtworzonym zarysem dawnego ratusza.

Wyślij na telefon


Kamienice w rynku.

Kamienice w rynku.

Wyślij na telefon


Staromiejska uliczka.

Staromiejska uliczka.

Wyślij na telefon


Kościół jezuitów.

Kościół jezuitów.


Powiązana galeria: Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim >>>Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem