blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory obronne>> Pełczyska

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zachowane dwa kopcewieś, gmina Wartkowice


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie poddębickim


W Pełczyskach zachowały się dwa kopce podworskie. Po raz pierwszy wprowadziła te obiekty do literatury J. Kamińska, a potem były omawiane przez innych autorów.

Pierwszy z nich znajduje się na terenie prywatnego gospodarstwa rolnego. Jest to piaszczysty nasyp gęsto porośnięty roślinnością. W miesiącach letnich ciężko się na niego dostać. Grozi poparzeniami przez pokrzywy i powbijanymi kolcami sympatycznych krzaczków. Poziomy kulturowe kopca są zniszczone, przez co niemożliwe jest jego określenie chronologiczne.

Drugi kopiec znajduje się na łąkach w Pełczyskach-Wólce. Podczas badań odkryto w nim relikty drewnianych, późnośredniowiecznych budynków. Powstały one w połowie XIV wieku, a użytkowane były do wieku XV. Odkryto również pełne zabytków poziomy kulturowe.

Wiele źródeł podaje natomiast, że kopiec znajduje się w łąkach co jest prawdą, ale druga część opisu mówi, że jest otoczony fosą i dębami. Ten fragment tyczy się trzeciego kopca istniejącego w Pełczyskach, a umiejscowionego w parku podworskim. Leszek Kajzer w swojej książce “Zamki i dwory obronne w Polsce centralnej” podaje, że jest to tylko “obiekt widokowy”.

Pełczyska położone są przy trasie nr 703 PoddębiceŁęczyca. W miejscowości tej odbijamy w boczną drogę (znak na Pełczyska). Aby dostać się do pierwszego kopca musimy dojechać do obecnego dworu, następnie za nim skręcić w prawo i jechać drogą (w międzyczasie skręcamy w lewo), aż pojawi się mostek na starym korycie Neru i gąszcz roślinności. Tam, po prawej stronie znajduje się gospodarstwo, na terenie którego znajduje się kopiec. O możliwość wejścia należy pytać gospodarza. Żeby dojechać do drugiego kopca, należy jadąc od Pełczysk, skręcić koło dworu (bardziej widoczny jest park dworski) w lewo i przejechać wiadukt nad autostradą. Następnie jedziemy w stronę Wartkowic, aż na polu zobaczymy zarys kopca. (2007-2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem