blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Ostrówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Łask


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.1881 E

Szerokość: 51.5849 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łaskim


Dwór w Ostrowie wzniesiono w latach 1917-1918 za sprawą ówczesnego właściciela dóbr Janusza Szweycera. Według innych źródeł, dwór powstał już w XIX wieku, a później został gruntownie przebudowany. W każdym bądź razie obiekt, który możemy do dziś oglądać zaprojektował Romuald Gutt, twórca m.in. budynku GUS w Warszawie.

Budowla prezentuje styl eklektyczny i wzniesiona została na planie prostokąta. Od frontu posiada sześciokolumnowy ganek, a całość nakryta jest dachem łamanym typu polskiego. Dwór ustawiony jest frontem według nieba i zwyczaju polskiego za pięć dwunasta. Na sosrębie znajduje się napis: Ci, co w tym domu bywają, co nam życzą, niechaj sami mają i data: 1918. Kiedyś był tu też zegar słoneczny z napisem Horas non numero nisi serenas ( Liczę tylko godziny szczęścia) i herbem.

Po II wojnie światowej budynek przeszedł na własność państwa i utworzono tu na krótko ośrodek wypoczynkowy. Od końca lat 50-tych XX wieku znajduje się tutaj Zespół Szkół Ogrodniczych. Za komuny też powstało szereg niepasujących do założenia budynków. Za czasów świetności dwór znajdował się w pięknie urządzonym parku angielskim. Do dziś zachowały się jego pozostałości, które są całkiem zadbane. W 2012 roku przez Starostwo Powiatowe w Łasku ogłoszony został przetarg na remont zabytku. Podczas mojej ostatniej wizyty (czerwien 2014) dwór miał już wymieniony dach. Nie zakończyły się jednak prace w głównej części budynku. Planuje się, że dwór będzie pełnił funkcje kulturalne.

Aby dostać się do Ostrowa trzeba jechać z Łasku drogą nr 12 do Piotrkowa Trybunalskiego. Zaraz za granicą miasta skręcamy w lewo w Woli Łaskiej. Z odnalezieniem dworu nie powinno być problemu. (2007-2014)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem