Stan: w całości
wieś, gmina Łask
Współrzędne obiektu:
Długość: 19.1881 E
Szerokość: 51.5849 N
Możliwość zwiedzania:
Można oglądać z zewnątrz
Dojazd:
Zobacz na mapie
Gdzie spać?
Noclegi w powiecie łaskim
Dwór w Ostrowie wzniesiono w latach 1917-1918 za sprawą ówczesnego właściciela dóbr Janusza Szweycera. Według innych źródeł, dwór powstał już w XIX wieku, a później został gruntownie przebudowany. W każdym bądź razie obiekt, który możemy do dziś oglądać zaprojektował Romuald Gutt, twórca m.in. budynku GUS w Warszawie.
Budowla prezentuje styl eklektyczny i wzniesiona została na planie prostokąta. Od frontu posiada sześciokolumnowy ganek, a całość nakryta jest dachem łamanym typu polskiego. Dwór ustawiony jest frontem
według nieba i zwyczaju polskiego za pięć dwunasta. Na sosrębie znajduje się napis:
Ci, co w tym domu bywają, co nam życzą, niechaj sami mają i data: 1918. Kiedyś był tu też zegar słoneczny z napisem
Horas non numero nisi serenas ( Liczę tylko godziny szczęścia) i herbem.
Po II wojnie światowej budynek przeszedł na własność państwa i utworzono tu na krótko ośrodek wypoczynkowy. Od końca lat 50-tych XX wieku znajduje się tutaj Zespół Szkół Ogrodniczych. Za komuny też powstało szereg niepasujących do założenia budynków. Za czasów świetności dwór znajdował się w pięknie urządzonym parku angielskim. Do dziś zachowały się jego pozostałości, które są całkiem zadbane. W 2012 roku przez Starostwo Powiatowe w Łasku ogłoszony został przetarg na remont zabytku. Podczas mojej ostatniej wizyty (czerwien 2014) dwór miał już wymieniony dach. Nie zakończyły się jednak prace w głównej części budynku. Planuje się, że dwór będzie pełnił funkcje kulturalne.
Aby dostać się do Ostrowa trzeba jechać z
Łasku drogą nr 12 do
Piotrkowa Trybunalskiego. Zaraz za granicą miasta skręcamy w lewo w Woli Łaskiej. Z odnalezieniem dworu nie powinno być problemu. (2007-2014)
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak