Orłów słynie z gotyckiego kościoła pw. Bożego Ciała i św. Jadwigi o charakterze obronnym, który jednocześnie jest jednym z najciekawszych obiektów tego typu w regionie.
Świątynia wzniesiona została w połowie XV wieku z cegły gotyckiej, w układzie blokowym. Wielokrotnie była przebudowywana, ostatnio w roku 1945. Nawa boczna kościoła wsparta jest skarpami, a na ścianie łuku tęczowego jest sygnaturka. W zachodniej ścianie znajduje się okrągła baszta z otworami strzelniczymi – świadectwo obronności budowli. Obok wejścia do kościoła znajdują się dwie renesansowe płyty nagrobne z XVI wieku z płaskorzeźbami rycerzy herbu Ciołek.
Wnętrze świątyni sklepione jest krzyżowo i gwiaździście. Oglądać można tablice epitafijne barona Skarżyńskiego i generała Ambrożego Bończy.
Obok świątyni stoi murowana dzwonnica z połowy XIX wieku. Kościół posiada dzwon z 1547 roku.
Na terenie dawnego cmentarza kościelnego stoi murowana kaplica z I połowy XIX stulecia. Jest to miejsce spoczynku Baronów Skarżyńskich, którzy byli właścicielami Oporowa na przełomie XVIII i XIX wieku. Budowla od frontu posiada tympanon wsparty na dwóch toskańskich kolumnach.
Kościół w Orłowie. Spojrzenie od południa.
Wyślij na telefon
Widoczna kruchta w części południowej.
Wyślij na telefon
Baszta strzelnicza.
Wyślij na telefon
Baszta strzelnicza, oraz widoczne dwie renesansowe, rycerskie płyty nagrobne przy wejściu do kościoła.
Zbliżenie na jedną z płyt. Widoczny herb Ciołek.
Kaplica Skarżyńskich.
Wyślij na telefon
Położenie i dojazd:
Miejscowość położona jest na południe od drogi nr 2 z
Kutna do
Łowicza. Najlepiej skręcić w Bedlnie. Orłów znajduje się około 10 km od siedziby gminy. Ze znalezieniem kościoła nie powinno być problemu. (2009)
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak