blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>sakralne>> Orłów

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś (dawne miasto), gmina Bedlno


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.5478 E

Szerokość: 52.1391 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie kutnowskim


Orłów słynie z gotyckiego kościoła pw. Bożego Ciała i św. Jadwigi o charakterze obronnym, który jednocześnie jest jednym z najciekawszych obiektów tego typu w regionie.

Świątynia wzniesiona została w połowie XV wieku z cegły gotyckiej, w układzie blokowym. Wielokrotnie była przebudowywana, ostatnio w roku 1945. Nawa boczna kościoła wsparta jest skarpami, a na ścianie łuku tęczowego jest sygnaturka. W zachodniej ścianie znajduje się okrągła baszta z otworami strzelniczymi – świadectwo obronności budowli. Obok wejścia do kościoła znajdują się dwie renesansowe płyty nagrobne z XVI wieku z płaskorzeźbami rycerzy herbu Ciołek.

Wnętrze świątyni sklepione jest krzyżowo i gwiaździście. Oglądać można tablice epitafijne barona Skarżyńskiego i generała Ambrożego Bończy.

Obok świątyni stoi murowana dzwonnica z połowy XIX wieku. Kościół posiada dzwon z 1547 roku.

Na terenie dawnego cmentarza kościelnego stoi murowana kaplica z I połowy XIX stulecia. Jest to miejsce spoczynku Baronów Skarżyńskich, którzy byli właścicielami Oporowa na przełomie XVIII i XIX wieku. Budowla od frontu posiada tympanon wsparty na dwóch toskańskich kolumnach.

Miejscowość położona jest na południe od drogi nr 2 z Kutna do Łowicza. Najlepiej skręcić w Bedlnie. Orłów znajduje się około 10 km od siedziby gminy. Ze znalezieniem kościoła nie powinno być problemu. (2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem