Mury miejskie Opoczna powstały po roku 1365, kiedy król Kazimierz Wielki nadał miastu prawo Magdeburskie i powiększył jego obszar do 100 Łanów. Powstało wtedy warowne osiedle otoczone murem na planie prostokąta o powierzchni sześciu hektarów. Opoczno Kazimierza Wielkiego powstało na północny zachód od starej lokalizacji miasta, skupionego wokół kościoła św. Marii Magdaleny. Oprócz muru, Opoczno strzegła także fosa. W obwód wbudowane były bramy. Wiadomo nam o dwóch: Bramie Łowickiej usytuowanej od strony traktu inowłodzkiego i Bramie Dolnej położonej od strony traktu gielnowskiego. Mury miejskie miały długość około 940 metrów. Do konserwacji fortyfikacji wyznaczono dwie wsie: Gorzałków i Wola Załężna.
Nie posiadam informacji kiedy zostały zniszczone i rozebrane mury. Przypuszczam, że mogło się to stać w XVII wieku kiedy Szwedzi niemal doszczętnie zniszczyli miasto.
Ocalały fragment murów miejskich Opoczna.
Położenie i dojazd:
Mur znajduje się przy ul. Kołomurnej 13. Jest to pierwsza ulica w lewo jadąc w stronę centrum od skrzyżowania Perzyńskiego/Moniuszki/17 Stycznia. (2005-2007)
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcie: Piotr Pupysz