Stan: odbudowany
miasto, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej
Współrzędne obiektu:
Długość: 20.2887 E
Szerokość: 51.3754 N
Możliwość zwiedzania:
Tak, w zamku znajduje się muzeum regionalne
Dojazd:
Zobacz na mapie
Gdzie spać?
Noclegi w powiecie opoczyńskim
Mimo, że budowlę w centrum Opoczna nazywa się dumnie zamkiem Kazimierza Wielkiego to ma on niewiele wspólnego z dawną królewską warownią. Ale o tym później.
O zamku opoczyńskim nie wiemy zbyt wiele, ponieważ nie był badany przez archeologów, a dodatkowo sprawę utrudnia jego swobodna odbudowa.
Opoczno zostało ulokowane przez Kazimierza Wielkiego, najpierw na prawie średzkim, a następnie magdeburskim. Najstarszy przekaz o mieście pochodzi z roku 1260, wcześniej przed 1248 Opoczno wymieniane jest jako wieś królewska. Rozwijało się dobrze dzięki położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych Śląsk-Ruś i Toruń-Lwów. Według Janka z Czarnkowa król w latach 1360-1365 ufortyfikował miasto i wzniósł zamek.
Był to typowy zamek miejski, będący elementem systemu obronnego miasta. Posiadał prostokątną wieżę w swym zachodnim narożniku oraz budynek mieszkalny usytuowany wzdłuż muru południowego. Wjazd na teren zamku odbywał się przez wieżę bramną umieszczoną w jego płn-wsch. części. W całości został zbudowany z kamienia wapiennego.
W roku 1559 w zewnętrznym murze zamku, prawdopodobnie w jego południowym narożniku przebito nową bramę miejską za pozwoleniem króla Zygmunta III. Przez dziedziniec przeprowadzono drogę. Świadczy to o znacznym zmniejszeniu znaczenia zamku i utraceniu cech obronnych.
Zamek częściowo odbudowano około roku 1620 na potrzeby Kancelarii Grodzkiej. Jednak zostaje szybko zniszczony podczas najazdu szwedzkiego w roku 1655. Ponownie odbudowany po zniszczeniach, a jego wieża została zaadoptowana w XVIII wieku na więzienie dla opoczyńskich mieszczan.
Po roku 1874 zamek stracił już zupełnie swój dawny kazimierzowski wygląd. Wtedy to ówczesne władze powiatowe postanowiły odbudować pogrążoną w całkowitej ruinie budowlę. Na starych fundamentach został zbudowany już niemal inny budynek. W roku 1927 dobudowano renesansową attykę, oraz baniowe portale przy wejściach. Od strony ogrodu powstała weranda na słupach.
W latach 1942-1943, podczas okupacji Niemcy wyburzyli zachodnią część zamku w celu przeprowadzenia szosy do Radomia. Po wojnie w zamku mieścił się szpital.
Dziś zamek jest przykładem nierzetelnej rekonstrukcji bez wiedzy historycznej i choć jest w dobrym stanie, wyremontowany, to nie przypomina już swojego
pierwowzoru.
Zamek znajduje się w centrum miasta, przy głównej ulicy i trudno go nie zauważyć. Wejście do zamku (muzeum) płatne. (2004-20011)
Jednym z ważniejszych zabytkowych budynków w Opocznie jest
Dom Esterki. Jego losy są zawiłe i niepewne. Według legendy miał go zbudować Kazimierz Wielki dla opoczyńskiej Żydówki od której wziął swoją nazwę. W XVI wieku prawdopodobnie na jego murach stanął nowy budynek, który został w XIX wieku odbudowany, lub przebudowany (wcześniej prawdopodobnie był parterowy). W roku 1927 przeszedł ostatnią przebudowę. Budowla miała mieć podziemne połączenie z zamkiem. Dziś mieści się tu opoczyńskie muzeum.