blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory obronne>> Nerwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zachowany park podworskiwieś, gmina Wartkowice


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Obiekt powszechnie dostępny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie poddębickim


W miejscowości Ner znajduje się park podworski, wraz ze stawem. Sam dwór nie zachował się. Opis zawarty jest w Katalogu zabytków sztuki w Polsce:

Dwór ok. poł. XIX. Murowany. Piętrowy, podpiwniczony. Na planie prostokąta. Układ wnętrza dwutraktowy, w kilku miejscach sufity z dekoracją stiukową ok. poł. w. XIX. Elewacje opilastrowane. Dach dwuspadowy, od wschodu facjatka z wysokim dachem dwuspadowym. Współczesny park o charakterze widokowym, z klombami krzewów i drzew, altankami i sztucznym stawkiem.

Ciekawym faktem jest, że istniał tu w przeszłości dwór na kopcu. Inwentarz z roku 1727 roku wspomina o dworze, do którego wchodziło się “po mostku”. Z tego opisu i charakteru miejsca można założyć, że stary dwór również znajdował się tutaj i może obecny staw ma coś wspólnego z zachowanym opisem. Wieś wzmiankowana jest od roku 1392. Stanowiła własność prywatną, a w XVIII wieku mieszkali w niej Załuscy, którym można przypisać wzniesienie prawdopodobnie nowożytnego dworu.

Ner położony jest na północ od Wartkowic. Żeby się dostać do tej miejscowości trzeba skręcić w drogę przy kościele w Wartkowicach (na środku jest skwerek z kapliczką) i jechać cały czas prosto. Park podworski znajduje się na końcu wsi, po lewej stronie drogi. (2007/2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem