blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Mrogawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zaniedbanywieś, gmina Bielawy


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.6393 E

Szerokość: 52.0717 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łowickim


Pałac w Mrodze powstał zapewnie w I połowie XIX wieku. Przed rokiem 1928 został gruntownie przebudowany. Autorem nowej koncepcji był architekt Antoni Jawornicki. W roku 1930 należał do Stanisława Bogdańskiego, a do 1945 był w posiadaniu Seweryna Stanilewicza. Po II wojnie światowej urządzono w budynku ośrodek zdrowia. W czasach PRL pałac został zaniedbany i zdewastowany. Kiepski stan prezentuje i dziś. Spełnia jednak funkcje mieszkalne, chociaż nie wiem czy należy do osoby prywatnej. Wstęp na teren parku jest wolny.

Jest to budowla murowana, piętrowa i podpiwniczona. Prezentuje styl klasycystyczny. Pałac wzniesiony został na planie prostokąta. Jest jedenastoosiowy, układ wnętrz posiada dwutraktowy, z sienią i jadalnią na osi. Elewację frontową zdobi portyk toskański zwieńczony trójkątnym szczytem. Od strony ogrodu zaś znajduje się na osi ryzalit trójosiowy z tarasem.

Uwagę zwracają nowsze przybudówki, znajdujące się po obu stronach rezydencji. Lewa rozczłonkowana półkolistymi, ślepymi arkadami, mieściła niegdyś zbiornik wodny, drewutnię i spiżarnię. Prawa zaś z kolumnami i arkadami, pełniła funkcję tarasu.

Pałac położony jest w resztkach zdewastowanego dziś parku, założonego w 1922 roku. Zachowały się również zabudowania folwarczne: czworaki, obora, spichlerz i dom zarządcy.

Mroga położona jest przy trasie ŁęczycaŁowicz. Sąsiaduje z Bielawami od zachodu. Pałac znajduje się na południe od tej drogi. (2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem