Stan: w całości, zaniedbany
wieś, gmina Bielawy
Współrzędne obiektu:
Długość: 19.6393 E
Szerokość: 52.0717 N
Możliwość zwiedzania:
Można oglądać z zewnątrz
Dojazd:
Zobacz na mapie
Gdzie spać?
Noclegi w powiecie łowickim
Pałac w Mrodze powstał zapewnie w I połowie XIX wieku. Przed rokiem 1928 został gruntownie przebudowany. Autorem nowej koncepcji był architekt Antoni Jawornicki. W roku 1930 należał do Stanisława Bogdańskiego, a do 1945 był w posiadaniu Seweryna Stanilewicza. Po II wojnie światowej urządzono w budynku ośrodek zdrowia. W czasach PRL pałac został zaniedbany i zdewastowany. Kiepski stan prezentuje i dziś. Spełnia jednak funkcje mieszkalne, chociaż nie wiem czy należy do osoby prywatnej. Wstęp na teren parku jest wolny.
Jest to budowla murowana, piętrowa i podpiwniczona. Prezentuje styl klasycystyczny. Pałac wzniesiony został na planie prostokąta. Jest jedenastoosiowy, układ wnętrz posiada dwutraktowy, z sienią i jadalnią na osi. Elewację frontową zdobi portyk toskański zwieńczony trójkątnym szczytem. Od strony ogrodu zaś znajduje się na osi ryzalit trójosiowy z tarasem.
Uwagę zwracają nowsze przybudówki, znajdujące się po obu stronach rezydencji. Lewa rozczłonkowana półkolistymi, ślepymi arkadami, mieściła niegdyś zbiornik wodny, drewutnię i spiżarnię. Prawa zaś z kolumnami i arkadami, pełniła funkcję tarasu.
Pałac położony jest w resztkach zdewastowanego dziś parku, założonego w 1922 roku. Zachowały się również zabudowania folwarczne: czworaki, obora, spichlerz i dom zarządcy.
Mroga położona jest przy trasie
Łęczyca–
Łowicz. Sąsiaduje z Bielawami od zachodu. Pałac znajduje się na południe od tej drogi. (2009)
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak