blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>dwory obronne>> Mokrsko



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: zachowany kopiec-wyspa po dworze obronnym, oraz nowszy obiekt



wieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.4479 E

Szerokość: 51.1726 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie wieluńskim


Zanim przejdę do opisu dworu obronnego, wspomnę kilka słów o samej miejscowości. Osada jest to bardzo stara, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z roku 1273. Przez długi czas wieś należała do rodu Kożuchowskich. Założyli oni tu w XVIII wieku drukarnię, w której wydrukowano zbiór postanowień sejmowych z lat 1550 – 1726, używanych później jako podręcznik do nauczania historii Polski.

Czas przejść do interesującej nas budowli. Jest to pierwszy drewniany dwór obronny opisany na stronie. Pozostał po nim jedynie kopiec-wysepka na stawie nieopodal nowszego, murowanego zespołu dworskiego.

Dwór opisywany jest w inwentarzach z lat 1673-1744, a zweryfikowany został w roku 1992. Miejscowość podzielona była kiedyś na dwie części. Jedna z nich zwana była królewską, a druga szlachecką, w której wybudowano dwór. Z badań archeologicznych wiadomo, że był to obiekt drewniany, podmurowany i podpiwniczony. Prawdopodobnie został wzniesiony za sprawą rodu Wieruszów. Dwór funkcjonował od połowy XVII do przełomu XVIII i XIX wieku. Był to pierwszy i ostatni obiekt na kopcu.

Mokrsko to wieś gminna, położona około 15 km od Wielunia, w kierunku Byczyny. (2006-2010)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem