blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory obronne>> Mierzynwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: kopiec podworski, park i pozostałości folwarkuwieś, gmina Rozprza


Współrzędne obiektu (park podworski):

Długość: 19.6740 E

Szerokość: 51.2583 N


Możliwość zwiedzania:

Do parku wstęp wolny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie piotrkowskim


W Mierzynie funkcjonował dwór na kopcu (fortalicja) rodu Nagodziców, który pojawia się we wzmiance z roku 1447. Nie był on jednak nigdy przedmiotem badań terenowych. Sama wieś pojawia się w źródłach w 1306 roku. Po dworze zachował się kopiec.

Nowszym obiektem w Mierzynie był modrzewiowy, parterowy dwór wzniesiony na przełomie XVII i XVIII stulecia.

W połowie XIX wieku Mierzyn należał do małżeństwa: Karola Stefana Burgharda herbu Burghard i Adelajdy Szerszeńskiej. Karol Burghard zmarł w roku 1887 a cały majątek przepisał testamentem na Towarzystwo Dobroczynności, zakład kalek w Warszawie, budowę kaplicy cmentarnej i pomoc dla młodzieży. Dwór spłonął w 1947 roku. Zachował się park podworski i pozostałości zabudowań folwarcznych.

Cennym zabytkiem Mierzyna jest późnogotycki kościół pw. św. Mikołaja z I połowy XV wieku. Według podań, przed wiekami istniała w tym miejscu świątynia pogańska, na miejscu której wzniesiono pierwszy murowany kościół.

Mierzyn położony jest około 20 km na południe od Piotrkowa Trubunalskiego. Na wschód od drogi krajowej nr 91, prowadzącej z tego miasta do Radomska. Park podworski znajduje się w północnej części wsi, kopiec na pobliskiej łące. (2014)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem