blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory obronne>> Masłowice

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: pozostałości kopcawieś, gmina Wieluń


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie wieluńskim


W Masłowicach, miejscowości która pojawiła się w źródłach pisanych w roku 1294 znajduje się słabo już widoczny kopiec, pozostałość po dworze obronnym, rezydencji rodu Masłowskich.

Według Leszka Kajzera obiekt powstał w wieku XVI i funkcjonował do połowy wieku XVII. Innego zdania jest T. Nowak, który uważa, że założenie obronne powstało już w wieku XIV, a funkcjonowało napewno od wieku XV. W czasach późniejszych, dwór zbudowany wśród mokradeł porzucono i przeniesiono się do wyżej położonego obiektu, na północ od starego dworu.

W marcu 2003 r. Zbigniew Bereszyński (autor zdjęć) odnalazł na powierzchni grodziska ułamek cegły palcówki i pojedynczy ułamek cienkościennego naczynia glinianego barwy jasnoszarej.

Kopiec został już mocno rozorany i jest słabo widoczny. Nasyp o średnicy około 20 metrów wypiętrzony jest nad powierzchnię otaczających go mokradeł tylko na wysokość 0,5-1 metra. Po stronie północno-wschodniej widać chyba zarysy grobli, łączącej, jak się uważa niegdyś nasyp z sąsiednim obszarem terasu nadrzecznego. Cały teren wokół kopca nie jest zbyt przystępny. Usytuowany jest wśród podmokłych łąk w dolinie rzeki Pysznej i jej prawobrzeżnego dopływu. Obszar wokół kopca pocięty jest ciekami wodnymi, które w części są sztucznymi rowami odwadniającymy.

Masłowice zostały znacznie zniszczone podczas II wojny światowej. Urodził się tu znany chemik J. Bełza (1805-1885)

Masłowice znajdują się przy trasie Wieluń-Widawa, około 6-7 km od centrum tego pierwszego. Kopiec po dworze obronnym położony jest około 100 metrów od tej drogi, w odległości ok. 500 metrów na południowy zachód od rozwidlenia dróg w Masłowicach i ok. 80 metrów na południe od południowego skraju dawnego parku dworskiego. (2006)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcie: Zbigniew Bereszyński
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem