blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>dwory obronne>> Malanów



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: zachowany kopiec po dworze, oraz szczątki drewnianego dworu z XIX wieku



wieś, gmina Lutomiersk


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.1474 E

Szerokość: 51.8086 N


Możliwość zwiedzania:

Relikty drewnianego dworu można penetrować do woli, dostęp na wyspę możliwy łodzią pływającą, lub wpław


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie pabianickim


Pabianice i powiat pabianicki


W Malanowie na jednym ze stawów, znajduje się jeszcze wyspa-kopiec, na której istniał kiedyś dwór. Wieś pojawia się w dokumentach w roku 1421, jako własność rodu Przosnów i zawsze znajdowała się w rękach prywatnych.

Dwór opisywany jako drewniany, wzniesiony na podmurowaniu pojawia się w informacji z roku 1780. Powstał on za sprawą późniejszych właścicieli wsi, rodu Ogończyków-Malanowskich po potopie szwedzkim w II połowie XVII wieku, lub na przełomie wieków XVII i XVIII. Wzniesiono go na wyspie-kopcu o średnicy ok. 45 metrów. Był on prawdopodobnie pierwszym i ostatnim dworem powstałym na sztucznie usypanym kopcu.

W publikacjach znaleźć można informacje, że w Malanowie zachował się drewniany dwór. Niestety prawda jest taka, że tego obiektu już praktycznie nie ma. Smutne jest to tym bardziej, że oglądać go można było jeszcze w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku. W roku 2008 po dworze pozostały dosłownie dwie ściany, komin i kupa gruzu… Dwór wzniesiony został w I połowie XIX wieku według projektu Kornela Gabrielskiego. Zachował się park podworski o powierzchni ponad 4 ha. Do Malanowa, położonego w gminie Lutomiersk najlepiej kierować się od tego miasteczka. Z Lutomierska trzeba wjechać na drogę do sąsiedniego dawnego ośrodka miejskiego-Kazimierza. W Kazimierzu skręcić w drogę w lewo przed cmentarzem (przjeżdżając rynek). Po kilku km w miejscowości Ździechów (obok OSP) należy skręcić w prawo. Tym sposobem po 2-3 km wyjeżdżamy wprost przed interesującym nas stawie z wyspą, oraz ruiną obok. (2006-2011)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem