blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Lututówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś (dawne miasto), siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie wieruszowskim


Pałac w Lututowie został zbudowany przez rodzinę Taczanowskich w XIX wieku. Do zespołu pałacowego należą poza nim samym, dawne zabudowania folwarczne, w tym klasycystyczny spichlerz, wzniesiony około roku 1820.

Pałac jest murowany, jednopiętrowy w stylu klasycystycznym. Na elewacji frontowej znajduje się czterokolumnowy joński portyk. Wokół rezydencji rozciąga się także park.

Dziś w pałacu mieści się Zespół Szkół Rolniczych, a obok budynku działa niewielki skansen maszyn rolniczych. W szkolnej izbie pamięci można obejrzeć m.in. drewnianą rzeźbę św. Jana Niepomucena z II połowy XIX w.

Miasteczko leży przy trasie Łódź/Sieradz-Wrocław. Jadąc od Łodzi, należy skręcić w lewo do centrum, do rynku. Stojąc na nim, widząc kościół po lewej stronie, trzeba się skierować w tył, w uliczkę odchodzącą od rynku. Kilkaset metrów po lewej stronie jest pałac. (2005)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem