blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Łowicz

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościmiasto powiatowe, siedziba urzędów gmin miejskiej i wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łowickim


Jednym z charakterystycznych zabytków Łowicza jest tzw. baronia-zespół romantyczny składający się z pałacyku, baszty, kaplicy i domku dozorcy. Założenie zostało wzniesione w I połowie XIX wieku. Jako budulec wykorzystano cegłę, rudę darniową, oraz materiały pozyskane z rozbiórki łowickiego zamku. Projektantem tych neogotyckich budowli był Karol Krauze.

Trzeba tutaj przybliżyć nieco postać samego generała. Stanisław Klicki herbu Prus, baron Cesarstwa Francuzów był kawalerzystą i generałem dywizji Królestwa Polskiego. Po abdykacji Napoleona złożył rezygnację i powrócił do ojczyzny. W roku 1826 otrzymał nominację generalską i zorganizował sztab w Łowiczu. To właśnie na jego polecenie wzniesiono całe założenie.

Zespół romantyczny przecina obecnie ulica imienia gen. Klickiego. Od strony północnej znajduje się czworoboczna baszta z przylegającą do niej okrągłą wieżą. Obiekt ten położony jest pomiędzy ulicą Klickiego, a… Basztową. Po przeciwnej stronie, przy ulicy… pałacowej znajduje się (no zgadnijcie co?) właściwa siedziba Klickiego.

W pałacyku mieści się obecnie Galeria Malarstwa Współczesnego Zofii i Romana Artymowskich, a także wystawa poświęcona generałowi Klickiemu. Oglądać można tu pamiątki po nim, oraz mapę Europy z 1833 roku.

W Łowiczu zwraca uwagę logiczne rozplanowanie. Biorąc plan miasta z wykazem ulic nie trzeba dużo myśleć. Obiekty usytuowane są przy odpowiadającym im ulicach (zamek-ul. Zamkowa, pałac-ul. Pałacowa, itd). Jest już łatwo, ale dodatkowo dodam, że do zespołu trzeba kierować się od Starego Rynku na południe. Najpierw podążać odchodzącą od niego ulicą 11 listopada, a potem na południowy zachód ul. 1 Maja, która łączy się właśnie z ul. Klickiego. (2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem