Jednym z charakterystycznych zabytków Łowicza jest tzw.
baronia-zespół romantyczny składający się z pałacyku, baszty, kaplicy i domku dozorcy. Założenie zostało wzniesione w I połowie XIX wieku. Jako budulec wykorzystano cegłę, rudę darniową, oraz materiały pozyskane z rozbiórki łowickiego
zamku. Projektantem tych neogotyckich budowli był Karol Krauze.
Trzeba tutaj przybliżyć nieco postać samego generała. Stanisław Klicki herbu Prus, baron Cesarstwa Francuzów był kawalerzystą i generałem dywizji Królestwa Polskiego. Po abdykacji Napoleona złożył rezygnację i powrócił do ojczyzny. W roku 1826 otrzymał nominację generalską i zorganizował sztab w Łowiczu. To właśnie na jego polecenie wzniesiono całe założenie.
Zespół romantyczny przecina obecnie ulica imienia gen. Klickiego. Od strony północnej znajduje się czworoboczna baszta z przylegającą do niej okrągłą wieżą. Obiekt ten położony jest pomiędzy ulicą Klickiego, a… Basztową. Po przeciwnej stronie, przy ulicy… pałacowej znajduje się (no zgadnijcie co?) właściwa siedziba Klickiego.
W pałacyku mieści się obecnie Galeria Malarstwa Współczesnego Zofii i Romana Artymowskich, a także wystawa poświęcona generałowi Klickiemu. Oglądać można tu pamiątki po nim, oraz mapę Europy z 1833 roku.
W Łowiczu zwraca uwagę logiczne rozplanowanie. Biorąc plan miasta z wykazem ulic nie trzeba dużo myśleć. Obiekty usytuowane są przy odpowiadającym im ulicach (
zamek-ul. Zamkowa, pałac-ul. Pałacowa, itd). Jest już łatwo, ale dodatkowo dodam, że do zespołu trzeba kierować się od Starego Rynku na południe. Najpierw podążać odchodzącą od niego ulicą 11 listopada, a potem na południowy zachód ul. 1 Maja, która łączy się właśnie z ul. Klickiego. (2008)
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak