blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory obronne>> Łęki Kościelnewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Krzyżanów


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.5088 E

Szerokość: 52.1623 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z drogi, wejście na teren dworsko-parkowy za zgodą właściciela


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie kutnowskim


Dwór w Łękach Kościelnych wzniesiony został w końcu XVII, lub w I połowie XVIII wieku. Można powiedzieć, że to jedyny zachowany dwór na kopcu. W latach 60-tych ubiegłego wieku uratowano go dzięki staraniom Z. Cieklińskiego, ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na województwo łódzkie. Sam kopiec jest starszy, badania terenowe dowiodły, że powstał na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych. Jest to więc kolejny dwór stojący w tym miejscu. Prawdopodobnie pierwszym był wzniesiony w XVI wieku z inicjatywy Łąckich-Łęckich.

Jest to budowla drewniana o konstrukcji zrębowej, dwutraktowa z salonem i sienią na osi. Posiada drewniany ganek zwieńczony trójkątnym szczytem. Dwór nakryty jest dachem mansardowym krytym gontem. Budynek łączy w sobie cechy baroku i klasycyzmu. Położony jest na kopcu-wyspie na stawie. Od frontowej strony znajduje się również park. Całość jest zadbana i prezentuje się malowniczo. Teren należy do pewnej firmy (wcześniej dwór był własnością Stadniny Koni w Walewicach) i trzeba pytać o zgodę na bliższe poznanie zabytku, chociaż jest on dobrze widoczny zza ogrodzenia. Obecnie pełni funkcje biurowe.

Ciekawostką jest, że budowla występuje na ekranie i w literaturze. “Brał udział” w ekranizacji powieści Rodzina Połanieckich. W latach 80. XIX wieku przebywał tutaj Kazimierz Chłędowski, historyk sztuki i literatury. Można przeczytać o tym w jego Pamiętnikach.

Miejscowość położona jest na wschód od drogi Zgierz/Piątek-Kutno. Skręcić trzeba w Młogoszynie. (2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem