blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>dwory obronne>> Łask



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: dwór na kopcu niezachowany do dziś, ostatni chronologicznie dwór prawdopodobnie przetrwał w mocno zmienionej formie



miasto powiatowe, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.1323 E

Szerokość: 51.5961 N


Możliwość zwiedzania:

Wstęp do parku wolny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łaskim


Najcenniejszym i najbardziej znanym zabytkiem Łasku jest pięknie odnowiona Kolegiata Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła, która według legendy połączona jest podziemnym tunelem z pobliskim dworem obronnym w Łopatkach. Prawie nikt jednak nie kojarzy miasta ze sprawami „dworskimi”, a jak się okazuje, historia Łasku jest pod tym względem niezwykle ciekawa.

Początki miejscowości sięgają roku 1356, kiedy to po raz pierwszy jej nazwa pojawia się w dokumentach. Pierwotna wieś Łasko odziedziczona została przez Jana – rycerza króla Kazimierza Wielkiego. Jan przyjął nazwisko Łaski herbu Korab, rozpoczynając tym samym historię rodu Korabitów-Łaskich. W ramach zadośćuczynienia za zasługi rycerza, król Władysław Jagiełło nadał miejscowości prawa miejskie w roku 1422 r. Dał także pozwolenie na cotygodniowe targi i coroczny jarmark, który na przestrzeni lat stał się słynny. To wszystko sprawiło, że Łask zaczął się dynamicznie rozwijać (w skali ówczesnych realiów).

Jako siedziba rodu i ośrodek dużego klucza majątkowego Łask musiał posiadać odpowiednią siedzibę pańską. Pierwszy dwór na kopcu powstał już w XIV wieku. Budowla była miejscem narodzin wielu słynnych przedstawicieli rodu, wśród których wymienić można Jana Łaskiego (1456-1531) – prymasa Polski i arcybiskupa gnieźnieńskiego oraz, także Jana Łaskiego (1499-1560), duchownego protestanckiego i reformatora, przyjaciela Erazma z Rotterdamu.

Dworzysko było przedmiotem badań terenowych. Kopiec znajdujący się w obecnym parku dworskim nie jest pozostałością po tym obiekcie. W zachodnim skraju parku (przy stacji benzynowej) znajduje się obelisk z tablicą, upamiętniający miejsce gdzie niegdyś stał dwór.

Kolejną siedzibą w Łasku był modrzewiowy dwór, który powstał krótko po poprzedniej rezydencji. Spłonął w 1862 roku. W połowie XIX wieku Szweycerowie (kolejni właściciele Łasku) postawili nowy dwór przy zachodnim skraju parku. Jednak już w 1918 roku przenieśli się do pobliskiego Ostrowa. Zarówno literatura, jak i źródła internetowe podają, że dworek w Łasku zachował się do dziś. Szczerze mówiąc, mam problem z jego identyfikacją. Prawdopodobnie już go nie ma, albo jest mocno przebudowany (brak go w rejestrze zabytków). We wspomnianym miejscu znajduje się budynek siedziby prywatnej firmy, którego kształt może sugerować związek z dworem. Po sąsiedzku swoją siedzibę ma Powiatowy Lekarz Weterynarii i lecznica. Skrzydło budynku od strony parku przypomina zabudowania gospodarcze.

Do dzisiaj zachował się park dworski powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Urządzony został poprzez przekształcenie lasu łęgowego. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków i nosi obecnie nazwę Park Miejski im. rodu Łaskich. W ostatnim czasie został zrewitalizowany i wygląda naprawdę ładnie. Znalazło się też miejsce na ścieżki dydaktyczne i tablice informacyjne.

Park dworski znajduje się w centrum miasta, po północnej stronie drogi nr 14. Dojazd i parking pod Ośrodkiem Sportu i Rekreacji (skręt przy cmentarzu), albo od strony stacji paliw BP. (2013/2014)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem