blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Łaniętawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.2811 E

Szerokość: 52.3603 N


Możliwość zwiedzania:

W pałacu znajdują się mieszkania, wstęp na teren parku jest wolny


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie kutnowskim


W Łaniętach znajduje się duży zespół pałacowo-parkowy. Oprócz samego pałacu, na jego terenie znajduje się też oficyna. Całość otoczona jest parkiem krajobrazowym o powierzchni 9,5 ha.

Na dawny zespół dworsko-folwarczny składały się: dwór, lamus, gorzelnia, cukrownia, browar, cegielnia, oraz wiatraki. W połowie XIX wieku właścicielem majątku był Rajmund Skarżyński. Klasycystyczny dwór został przebudowany, nadano mu cechy pałacowe i styl neogotycki. Jest to budynek na planie prostokąta z boniowanymi narożami. Budowla posiada płytki ryzalit z doryckimi pilastrami, głowicami i cokołami. Pałac nakryty jest dwuspadowym dachem.

W połowie XIX wieku przebudowany został również dworski lamus. Nadano mu charakter neogotyckiego zameczku. Budowla posiada prostą attykę, za którą ukryty jest dach pulpitowy. Od wschodu znajduje się czworoboczna wieża z ostrołukowymi oknami w najwyższej kondygnacji. Północna część elewacji zameczku posiada kolumny.

W tym samym czasie, kiedy przebudowane zostały budynki, zmieniony został również stary park dworski. Rozbudowano układ wodny, posadzono rzadkie gatunki roślin, a na peryferiach parku utworzono sad i warzywnik.

Dziś park nie prezentuje już dawnej świetności. W pałacu mieszczą się mieszkania, natomiast w oficynie-zameczku działa… sklep spożywczy. Od roku 1945 majątek należy do gminy. Wstęp na teren parku jest wolny.

Miejscowość położona jest przy skrzyżowaniu trzech województw: łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Łanięta znajdują się w połowie drogi nr 581 z Krośniewic do Gostynina. (2008-2011)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem