Kościół w Krzyworzece należy do nielicznych przykładów budowli romańskich w województwie łódzkim. Jest też jednym z najcenniejszych założeń sakralnych w regionie. Wzniesiony został w roku 1264 z fundacji Bolesława Pobożnego, lub Bolesława Wstydliwego. Jak romański, więc i obronny…
Świątynię wzniesiono z kamienia polnego. Następnie nadbudowana została cegłą. W XVIII wieku przekształcono ją w stylu barokowym. Dziś otynkowany kościół utracił swoje pierwotne cechy. Nakryty jest dwuspadowym dachem, wieńczy go mała, barokowa wieża. Pozostałością stylu romańskiego jest okno o czworolistnym wykroju, umieszczone w ścianie w prezbiterium. Świątynia posiada bogate wyposażenie wnętrza. Dzwonnica wiosną 2010 przechodziła remont.
Elementem najbardziej przyciągającym uwagę jest wolnostojąca, romańska dzwonnica, współczesna kościołowi o charakterze obronnym. W każdej ze ścian znajduje się wąskie okno zamknięte półkoliście. Dzwonnica zwieńczona jest barokowym dachem z XVIII wieku, pochodzącym z okresu przebudowy kościoła. Legenda głosi, że ukrywał się tutaj przed Krzyżakami Władysław Łokietek.
Krzyworzeka to miejscowość położona na południowy-zachód od
Wielunia. Wyjazd z tego miasta ulicą Żubr, w kierunku
Mokrska. Kościół znajduje się tuż przy drodze. (2010)
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcie: Tomasz Szwagrzak