blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory obronne>> Krześlówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: dwór w całości, oraz relikty dworu obronnego (?)wieś, gmina Zelów


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Obiekt prywatny, zakaz wstępu


Dojazd:

Zobacz na mapie

mapka powiatu


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie bełchatowskim


Tuż przy trasie z Łasku do Częstochowy w małej miejscowości Krześlów uwagę przykuwa malowniczo położony na wyspie stawu XIX-wieczny dworek. Ten niepozorny budynek skrywa w sobie prawdopodobnie relikty znacznie starszej siedziby obronnej. Sugeruje to właśnie jego obronne umiejscowienie.

Stał tu kiedyś jak się przypuszcza dwór obronny z drewna na murowanej podmurówce, lub w całości murowany. Pod obecnym dworkiem znajdują się piwnice, które jak się wydaje mogą pochodzić jeszcze ze starej siedziby obronnej.

Współczesny dworek został wzniesiony w roku 1864 przez Wincentego Węsierskiego. Na terenie majątku znajdują się również budynki gospodarcze.

Obiekt jest prywatny. W roku 2008 prowadzono prace porządkowe na terenie, ale dwór nadal stoi pusty. Widocznym efektem tych robót jest nowy mostek prowadzący na wyspę. Teren chroniony jest tabliczką informującą o zakazie wstępu.

Krześlowa próżno szukać na mało szczegółowej mapie, ale dojechać tam nie jest trudno. Jadąc z Łasku do Częstochowy za Buczkiem po lewej strony drogi widać charakterystyczny staw i wyspę z dworem, więc z odnalezieniem nie powinno być żadnego problemu. (2006-2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem