blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>pałace>> Krośniewice



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: w całości



wieś, gmina Krośniewice


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.1693 E

Szerokość: 52.2614 N


Możliwość zwiedzania:

W pałacu znajduje się szkoła


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie kutnowskim


Pałac w Krośniewicach zbudowany został w II połowie XIX wieku dla Pelagii Rembielińskiej z domu Zamojskiej. W rękach Rembielińskich miasto było od początku XIX stulecia do roku 1945. Piętrowa budowla prezentuje styl neobarokowy. Pałac powstał na planie prostokąta z ryzalitami. Zdobi go boniowanie. Obecnie budynek nakryty jest dachem pulpitowym, jednak pierwotnie posiadał mansardowy.

Oprócz samego pałacu z oficyną, do zespołu należą również: domek ogrodnika, kordegarda, oraz budynek administratora majątku – rządówka. Urodził się tutaj gen. Władysław Anders. Z tego powodu budowla zwana jest również Andersówką. Park pałacowy o powierzchni 17 hektarów pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. W jego zachodniej części znajduje się najstarszy w Polsce pomnik ku Józefa Poniatowskiego. Ufundowany został w roku 1814 przez ówczesnego właściciela Krośniewic – Rajmunda Rembielińskiego, człowieka zasłużonego dla rozwoju łódzkiego okręgu przemysłowego. Do niedawna w pałacu mieściło się gimnazjum. Obecnie (przełom 2010/2011) jest chyba (chwilowo) niezagospodarowany.

Zespół pałacowo-parkowy położony jest przy ulicy Toruńskiej (krajowa „jedynka”/E75), prowadzącej w kierunku Kujaw i Gdańska. Pałac z parkiem znajduje się po prawej stronie (jadąc w tym kierunku), natomiast po lewej stronie drogi, pomiędzy blokami stoi Andersówka. Wstęp na teren parku jest wolny. (2008-2011)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem