blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory obronne>> Kościerzynwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: relikty założeń obronnych, dwór w całościwieś, gmina Sieradz


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.6378

Szerokość: 51.6281 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


W miejscowości Kościerzyn koło Sieradza zachowały się relikty siedzib obronnych. Pozostałości to dziś dwa kopce. Jeden z nich już słabo czytelny znajduje się na łąkach, na północny zachód od dzisiejszego zespołu dworskiego z przełomu XIX i XX wieku. Drugi kopiec zaś znajduje się na terenie parku podworskiego. Badania tu przeprowadzili L. Kajzer i J. Augustyniak.

Wieś pojawia się w źródłach od roku 1407 w informacji, gdzie wspomniano Spytka z Kościerzyna, natomiast siedziba na kopcu na łąkach funkcjonowała wcześniej, ale krótko. Z badań wynika, że była to budowla drewniana, która została spalona w pierwszej połowie, lub około połowy wieku XIV.

Na kopcu położonym na terenie zespołu dworskiego funkcjonowało kolejno kilka (jak się przypuszcza 2-3) obiektów w okresie od wieku XIV do XV. Opuszczono je w XVIII wieku, a potem na wyspie stały budynki gospodarcze.

Najlepiej do dziś zachował się kopiec w parku. Jest to oblana wodą wyspa na którą prowadzi drewniany mostek. Na uwagę zasługuje cały zespół dworski, w którego skład wchodzi neobarokowy dwór wzniesiony w latach 1914-1916, murowana oficyna (rządcówka) w stylu neoklasycystycznym z przełomu XIX i XX wieku, budynki gospodarcze, oraz sam park. Całość jest ładnie utrzymana, a w dworze działa Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Można nawet tu przenocować, ponieważ w budynku znajdują się pokoje gościnne, stołówka i sale konferencyjne.

Kościerzyn znajduje się pomiędzy Sieradzem, a Wartą. Położony jest przy drodze odchodzącej od trasy nr 83 z Sieradza do Warty w miejscowości Baszków i łączącej się z trasą Sieradz-Kalisz/Poznań w miejscowości Smardzew. Zespół dworski z kopcem na wyspie znajduje jest tuż przy drodze. (2007/2008)


POKOJE GOŚCINNE OŚRODKA DORADZTWA ROLNICZEGO

Kościerzyn

98 – 285 WRÓBLEW

tel. (0-43) 821 31 13

tel./fax: (0-43) 821 30 11Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem