Stan: w całości, zadbany
wieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej
Współrzędne obiektu:
Długość: 19.2298 E
Szerokość: 51.3436 N
Możliwość zwiedzania:
Obiekt prywatny
Dojazd:
Zobacz na mapie
mapka powiatu
Gdzie spać?
Noclegi w powiecie bełchatowskim
Pałac w Klukach jest jedną z największych atrakcji powiatu bełchatowskiego. Wzniesiony został w latach 20. XX wieku przez Witolda Święcickiego w miejscu dawnej gorzelni opactwa cystersów. Wcześniej Kluki należały do Rogowskich i Strączyńskich.
Pałac w roku 1979 – elewacja frontowa.
Pałac w roku 1979 – elewacja ogrodowa.
Podczas II wojny światowej pałac przejęli Niemcy. Z nastaniem nowej rzeczywistości po 1945 roku, majątek przekształcono na PGR, a rezydencja miała być… wylęgarnią drobiu. Przeprowadzono wtedy dewastacyjną przebudowę budynku. Zabytkowe podłogi zalano betonem, a dachówkę na dachu zastąpiono blachą.
Rok 1979, dawny kurnik.
Po upadku Polski Ludowej pałac był dzierżawiony, a w roku 1997 wykupiony przez osobę prywatną. Obecnie zabytek jest wyremontowany.
Wjazd do parku w roku 1979.
Jest to budynek piętrowy, podpiwniczony. Od frontu posiada czterokolumnowy portyk na tarasie, zwieńczony dachem dwuspadowym. Przed pałacem znajduje się kolisty podjazd, a do wejścia prowadzą szerokie schody. W skład zespołu wchodzi też park. Założony został na początku XX wieku. Znajdują się w nim starsze okazy pomników przyrody. Południowa część parku zawiera dwa stawy połączone kanałąmi: większy z wysepkami i mniejszy prostokątny.
Kluki położone są przy trasie nr E75/8 prowadzącej z
Bełchatowa do
Wielunia. Pałac znajduje się na północ od niej. Nietrudno go znaleźć. (2009-2015)
Tekst: Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia: Bartek Bijak, Tomasz Szwagrzak
Zdjęcia archiwalne: ze zbiorów Bartka Bijaka