blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory obronne>> Kliczków Maływejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: zachowane jedno założenie obronne ze zbudowanym później dworemwieś, gmina Brzeźnio


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.5323 E

Szerokość: 51.5367 N


Możliwość zwiedzania:

Za zgodą właściciela


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Już w późnym średniowieczu istniał w Kliczkowie Małym dwór na kopcu o lokalnej nazwie Brzaskała. Wieś zawsze stanowiła własność rodu Tarnowskich herbu Jelita. W II połowie XVII wieku wzniesione zostało nowe założenie obronne. Powstała duża, czworoboczna wyspa o bokach ok. 80 metrów. Oblewała ją fosa, oraz staw. Na kopcu zbudowano drewniany dwór.

W XVIII, lub na początku XIX wieku wyspa została powiększona. Wtedy też wzniesiono zapewne nowy dwór, który oglądać można do dziś. Jest to budowla drewniana, konstrukcji zrębowej. Parterowa budowla posiada mieszkalne poddasze.

W roku 1933 majątek został odkupiony od Tarnowskich przez Tadeusza Wierzchlejskiego. Podjął się on przebudowy parku dworskiego. Za czasów rzeczywistości socjalistycznej, w dworze umiejscowiono szkołę podstawową, zaś w budynkach folwarcznych zorganizowano Gminną Spółdzielnię Rolniczą z Brzeźnia. Jak to często bywało w takich sytuacjach, nikt się nie przejmował zabytkiem, który coraz bardziej niszczał.

W roku 2003 rodzina Kotarba wykupiła majątek od gminy. Całość została pieczołowicie odnowiona i przywrócona do stanu pierwotnego. Właściciele chętnie pokazują swoją perełkę przyjezdnym i dzielą się informacjami o zabytku. Przy płocie jest nawet tablica z danymi o samym obiekcie, jak i o atrakcjach w pobliżu. W parku dworskim znajduje się wiele pomnikowych okazów drzew, zwłaszcza uwagę przykuwa wielka lipa na środku wyspy.

Kliczków Mały położony jest na zachód od trasy nr 14 z Sieradza do Złoczewa. Trzeba skręcić w Brzeźnie. Tuż przed Kliczkowem Małym znajduje się Kliczków Wielki. Dwór w Kliczkowie Małym położony jest tuż przy drodze. (2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem