blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>pałace>> Kiernozia



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: w całości, zadbany



wieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.8781 E

Szerokość: 52.2683 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łowickim


Na samej granicy województwa łódzkiego znajduje się Kiernozia, dawne miasto z bogatą historią, jedno z najciekawszych miejsc w naszym regionie. We wschodniej części wsi zachował się cenny zespół pałacowo-parkowy. Kiernozia z kilku względów stanowi ważną atrakcję turystyczną i zapisała się na kartach historii Polski. 6 grudnia 1786 roku w sąsiedniej wsi Brodne urodziła się Maria z Łączyńskich, czyli słynna Pani Walewska – kochanka cesarza Napoleona Bonaparte. Dzieciństwo wraz z rodzeństwem spędziła w Kiernozi, wychowywana przez Mikołaja Chopina – ojca naszego wielkiego pianisty.

W XVIII wieku Kiernozia przeszła w ręce Łączyńskich, którzy w I połowie XIV wieku wznieśli istniejący do dziś pałac. Później majątek przejęli Lasoccy. Barokowe założenie parkowe powstało już w XVIII stuleciu, lecz razem z budową rezydencji, zostało przekształcone.

Klasycystyczny, murowany, jednopiętrowy pałac powstał na planie prostokąta. Posiada ryzality z trójkątnymi frontonami, oraz zewnętrzne schody tarasowe z obu stron. Układ wnętrza jest trzytraktowy. Całość nakrywa dach czterospadowy. Rezydencja znajduje się w centrum rozległego parku krajobrazowego o powierzchni 7 ha z układem wodnym, który stanowi 1,5 ha. Założenie jest bogate w wiele okazów drzew pomnikowych.

Podobno częstym gościem u Łączyńskich był Tadeusz Kościuszko. Na pamiątkę tego, mieszkańcy Kiernozi usypali kopiec jego imienia, który podczas II wojny światowej zniszczony został przez hitlerowców. W 1967 powstał drugi kopiec, znajdujący się w parku pałacowym do dziś. Inna legenda mówi o Mikołaju Koperniku, który przebywał w Kiernozi podczas jednej ze swych podróży. Na rynku jego imienia znajduje się studnia, z której pił wodę. Zgubić miał tu też swoje pióro. Również Władysław Jagiełło miał zaszczycić tu swoją obecnością. Podczas wyprawy na bitwę pod Grunwaldem, w okolicznych lasach polował na kiernozy, czyli dziki. Stąd nazwa miejscowości i herb, przedstawiający to zwierzę.

W okresie PRL w pałacu funkcjonował ośrodek zdrowia. Dziś zespół należy do gminy, ale od roku 1992 dzierżawiony jest przez miejscowego przedsiębiorcę – Grzegorza Boguckiego. Na szczęście zespół jest powszechnie dostępny dla ludności. Spełnia funkcje rekreacyjne, organizowane są tu różne imprezy. Do najsłynniejszych należy Noc Świętojańska z puszczaniem wianków. 13 lipca organizowany jest tu Dzień Kiernoskiego Dzika. W pałacu urządzane są bale sylwestrowe, a w okresie letnim… dyskoteki.

Kiernozia położona jest kilkanaście kilometrów na północ od Łowicza, przy drodze nr 584. Odchodzi ona od trasy nr 2 z Warszawy do Konina. Zespół pałacowy znajduje się we wschodniej części miejscowości. Przylega do terenu kościelnego. (2010/2011)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem