blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>dwory obronne>> Kiełczygłów



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: dwór z XVIII wieku wzniesiony na murach starego dworu obronnego



wieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

W budynku mieści się biblioteka gminna, dostęp do piwnic za pozwoleniem


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie pajęczańskim


Z tym obiektem miałem spory orzech do zgryzienia. W literaturze można przeczytać, że w Kiełczygłowie nie istniał dwór obronny, a identyfikować go należy z obiektem w Toporowie w powiecie wieluńskim.

Dwór Andrzeja z Kiełczygłowa zwany Strzyanią odnotowany został w źródłach z roku 1446, pisał o nim J. Kobierzycki, oraz inni autorzy. Kopiec podworski narysowano na planie z roku 1841, ale czy chodzi tu Kiełczygłów, czy Toporów? Sprawa się bardzo teraz skomplikowała, gdy okazało się, że piwnice pod dzisiejszym dworkiem w Kiełczygłowie mają o wiele starszą metrykę, niż on sam. Ich architektura daje sądzić, że zostały zbudowane w wieku XVI, XVII, lub nawet wcześniej. Co było nad nimi? Lata te są czasem funkcjonowania dworów obronnych. Całkiem więc możliwe, że dokumenty rzeczywiście mówią o takim obiekcie w Kiełczygłowie, a nie Toporowie.

Piwnicami pod dworkiem zainteresowali się teraz naukowcy, więc czekać tylko trzeba na wyniki ich badań, sam się nie będę rozwodził bez potrzebnej wiedzy. Jeśli coś się dowiem nowego to informacje zostaną zaktualizowane.

Istniejący do dziś dworek zbudowany został pod koniec XVIII wieku. Wspomnieć trzeba o znanych właścicielach tego obiektu: Stanisławie Romanie Pestkowskim, oraz hrabim Nesselrode. Syn Pestkowskiego (również Stanisław) był działaczem SDKPiL i międzynarodowego ruchu robotniczego. Brał udział w Rewolucji Październikowej. Został stracony w 1937 roku, lecz za czasów stalinowskich zrehabilitowany w roku 1956. Dziś we dworze mieści się gminna biblioteka.

Kiełczygłów to wieś gminna położona około 12 km na północ od Pajęczna. Dworek znajduje się w samym centrum miejscowości. Siedzibę w nim ma dziś biblioteka gminna. Wejście do piwnic jest jednak ograniczone, chyba że ktoś poprosi o wejście pracowników biblioteki. (2006-2008)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem