blog Panoramio Fotopodróże Fotopodróże kanał RSS mobile wersja polska English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką






Pozycja: główna>>dwory obronne>> Kalinowa



















wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.



















Stan: zachowany w całości jeden dwór obronny, oraz relikty drugiego założenia



wieś, gmina Błaszki


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.4816 E

Szerokość: 51.6927 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Kalinowa pojawia się w źródłach pisanych po raz pierwszy w roku 1370. Z tej miejscowości pochodzi ród Zarębów, z którego wywodziło się wielu wojewodów i kasztelanów sieradzkich. Do nich należał majątek, którego centrum było w Kalinowej, a wchodziło w jego skład jeszcze 15 wsi w województwie sieradzkim, a także dobra w Kaliskiem.


Plan sytuacyjny zespołu dworskiego wg M. Głoska, L. Kajzera, A. Wójcika:

1-wyspa po dworze średniowiecznym,

2- dwór murowany z I połowy XVII wieku.


W średniowieczu w Kalinowej istniało drewniane, obronne fortalicjum na kopcu-wyspie. Na początku XVII wieku miejscowość przechodzi w ręce Wojciecha Jana Łubieńskiego. Wybudował on przed rokiem 1652 barokowy dwór. Budynek został przebudował w XVIII, XIX i na początku XX wieku. Ostatnimi jego właścicielami przed drugą wojną światową byli Murzynowscy.


Plan dworu.


Budowla od frontu zwrócona jest ku południu. Dwór położony jest w parku i otoczony fosą (niestety dziś już nie jest nawodniona), połączoną na północ od dworu ze stawem, na którym znajduje się wysepka. Budynek jest wybudowany z cegły, otynkowany, piętrowy z mieszkalnym poddaszem, które pochodzi z okresu ostatniej przebudowy. Układ wnętrza pierwotnie był dwuspadowy, jednak został zmieniony przebudowami. Na piętrze od frontu znajduje się sień sklepiona kolebkowo, wokół niej rozmieszczone są pomieszczenia, również o sklepieniach kolebkowych, lub kolebkowo-krzyżowych, czasami z lunetami. Klatka schodowa pochodzi z roku 1916. Pokoje na piętrze pokryte są stropami. Na osi dworu znajduje się salon, który pierwotnie zajmował całą jego szerokość. Ryzalit frontowy zwieńczony jest trójkątnym frontonem, wspierającym balkon na piętrze. Budowla pokryta jest czterospadowym dachem, zniekształconym podczas przebudowy w 1916 roku świetlikiem klatki schodowej.


Tak dwór wyglądał w 1960 roku.


Do niedawna w dworze mieścił się Stacja Hodowla Roślin. Niedawno przejęty został przez prywatne przedsiębiorstwo.

Dwór w Kalinowej posłużył Stanisławowi Moniuszce jako tło opery “Straszny Dwór”.

Kalinowa położona jest przy drodze z Błaszek do Warty, ale nie głównej nr 710, lecz równoległej (m.in. przez Chociszew) położonej od niej na północ. Z Błaszek do Kalinowej jest około 5 km. Wjeżdżając od tej strony do wsi, dwór znajduje się po lewej stronie i jest dobrze widoczny, a szczególnie jego dach kryty czerwoną dachówką. Z tyłu dworu znajduje się staw z wyspą, na której w średniowieczu stało drewniane założenie obronne. (2004-2011)



Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem